Spór z UE. Niemcy uniknęły wysokiej grzywny
Niemcy uniknęły grzywny w wysokości milionów euro – relacjonuje w czwartek portal dw.com.pl. Chodzi o spór rządu w Berlinie z Unią Europejską w sprawie zanieczyszczonej azotanami wody.
Rzecznik prasowa Komisji Europejskiej poinformowała, że Bruksela zakończyła odpowiednie postępowanie przeciwko Republice Federalnej Niemiec. W środę, 31 maja Berlin wprowadził nowe przepisy dotyczące nawożenia.
Grzywna dla Niemiec?
Zgodnie z zapowiedziami, Republice Federalnej Niemiec groziła grzywna w wysokości co najmniej 11 mln euro oraz kara pieniężna w wysokości do około 800 tys. euro dziennie (licząc od 2018 r).
Pięć lat temu Europejski Trybunał Sprawiedliwości skazał Niemcy za naruszenie prawa Unii Europejskiej. W uzasadnieniu, na które powołał się portal dw.com.pl, podano, że niemiecki rząd "przez wiele lat podejmował zbyt mało działań w celu ograniczenia ilości azotanów w wodzie gruntowej". Jak przekazano, azotany pochodzą przede wszystkim z nawozów stosowanych w rolnictwie, a ich nadmiar szkodzi środowisku i niesie ze sobą zagrożenie zdrowotne dla ludzi oraz ekosystemów, gdyż powoduje m.in. niedobór tlenu.
Zanieczyszczenia wody
Azotan jest ważny dla wzrostu roślin. Jednak stosowany w nadmiarze zanieczyszcza wodę gruntową, strumienie, rzeki i morza. Podczas procesu oczyszczania wody pitnej, aby spełniać normy jakości, często konieczne jest filtrowanie azotanu z wody gruntowej. Azotany pochodzące z nawozu naturalnego i nawozów nieorganicznych są od dziesięcioleci głównym źródłem zanieczyszczenia wody w Europie.
Komisarz do spraw środowiska Unii Europejskiej Virginijus Sinkevicius zarzucał Niemcom nieprawidłowe oznaczanie obszarów z wysokim zanieczyszczeniem azotanami w wodzie gruntowej.