Próba prawie 150 migrantów w sobotę. SG zatrzymała też kolejnych "kurierów"
Wśród cudzoziemców byli m.in. obywatele Indii, Tadżykistanu i Erytrei. Straż Graniczna poinformowała, że wśród 146 osób, które próbowały dostać się do Polski, 12 osób zawróciła na Białoruś na widok polskich patroli.
Funkcjonariusze zatrzymali zarazem kolejnych przemytników przewożących migrantów. Na terenie ochranianym przez placówkę w Narewce zatrzymano kierowców przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. To Ukraińcy, którzy wieźli 10 osób: czterech obywateli Syrii oraz sześciu Somalii.
Straż Graniczna przypomniała, że "migranci mają rosyjskie wizy".
Tylko jednego dnia obywatele 12 państw Afryki i Azji
Z kolei w czwartek z terytorium Białorusi do Polski usiłowali przedostać się obywatele: Indii, Afganistanu, Somalii, Jemenu, Etiopii, Gambii, Maroka, Syrii, Afganistanu, Liberii, Iraku, i Iranu. W sumie zatrzymano 90 nielegalnych migrantów z 12 krajów.
"Działania związane z udaremnieniem nielegalnej migracji prowadzili funkcjonariusze z placówek SG: w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze" – poinformowano w komunikacie.
Straż Graniczna zatrzymała także dwóch przemytników. To 39-letni obywatel Gruzji, który przewoził trzech obywateli Egiptu, a 30-letni Ukrainiec obywatela Kamerunu.
Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad 350 osób zaangażowanych w nielegalny przerzut ludzi na granicy polsko-białoruskiej.
Obywatele Indii i Pakistanu z zarzutami za przemyt migrantów
W czwartek prokuratura poinformowała o udanej wspólnej akcji CBŚP i Straży Granicznej, która poskutkowała rozbiciem grupy przestępczej, która zorganizowała przemyt kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów do Polski.
Grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie polskiej granicy 38 osobom. Śledczy ustalili, że z pomocą członków grupy cudzoziemcy przekraczali granicę litewsko-polską i białorusko-polską. Członkowie grupy pobierali od nielegalnych migrantów kwoty 5 tys. euro za przemycenie ich na terytorium Polski i 10 tys. euro w przypadku, kiedy państwem docelowym miała być np. Wielka Brytania.