"Politycy PO kłamią". Ozdoba: Nie ma żadnego importu śmieci do Polski
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jacek Ozdoba przypomniał, że w latach rządów Platformy Obywatelskiej do Polski sprowadzono 5,75 mln ton odpadów, podczas gdy w latach 2016-2022 sprowadzono 2,5 mln ton wyłącznie do odzysku surowców.
– Nie ma żadnego importu śmieci do Polski, a import odpadów komunalnych jest zakazany – stwierdził wiceminister klimatu i środowiska. – Polska jest na szarym końcu w Europie, jeśli chodzi o import odpadów – dodał.
"Dezinformuje się opinię publiczną"
Jacek Ozdoba podkreślił, że decyzją PO, można było sprowadzić np. kilkaset ton odpadów niebezpiecznych z Salwadoru. – Jesteśmy świadkami historii niczym z rtęcią – po raz kolejny dezinformuje się opinię publiczną. I dlatego postanowiliśmy krok po kroku pokazać, jak politycy PO kłamią i dezinformują społeczeństwo – powiedział.
Wiceminister klimatu i środowiska zauważył, że obecnie na podstawie zezwoleń Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska prowadzony jest import w zakresie odzysku metali, które służą m.in. przedsiębiorcom. Tym samym polityk Suwerennej Polski odniósł się do sprawy pożaru w Zielonej Górze. Przypomnijmy, że ogień pojawił się w sobotę po południu. Według relacji medialnych, służby otrzymały zgłoszenie około godz. 15:30 i na miejsce natychmiast skierowano Państwową Straż Pożarną.
Zielona Góra. Pożar śmieci
Pożar wybuchł w hali magazynowej przy ul. Zakładowej w Zielonej Górze – Przylepie. W budynku znajdują się niebezpieczne odpady chemiczne. Hala ma powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych. Na miejscu zdarzenia pojawiło się co najmniej 60 jednostek Straży Pożarnej, a także samoloty gaśnicze. W akcję zaangażowano około 200 strażaków, 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i żołnierzy z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Sprawa zielonogórskiego pożaru okazała się budzącym ogromne emocje tematem politycznym. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym zaatakował rząd Zjednoczonej Prawicy.
– Aparatura w Zielonej Górze cały czas mierzy jakość powietrza, dane są dostępne. Nie było żadnego wyłączenia monitoringu. To stały monitoring, oceniony przez Komisję Europejską jako najlepszy w Europie – zaznaczył wiceminister Jacek Ozdoba.