Pekin. Jest zgoda władz na podróż kardynała Zuppiego
Byłby to czwarty etap serii podróży, które metropolita Bolonii odbył jako wysłannik Ojca Świętego, najpierw do Kijowa i Moskwy, a następnie do Waszyngtonu. Ich tematem jest sytuacja humanitarna związana z wojną na Ukrainie, a w szczególności powrót dzieci, które zostały deportowane do Rosji – stwierdził włoski dziennikarz Andrea Gagliarducci.
Wizyta w Chinach byłaby nie tylko zwieńczeniem tej serii wizyt, ale stanowiłaby też okazję do szerokiego omówienia sytuacji katolików w Chinach. Nie ma jeszcze ustalonej daty, ale mówi się o podróży już w połowie sierpnia, co jest istotne, biorąc pod uwagę, że została przełożona zwyczajowa wizyta delegacji watykańskiej w Chinach pod koniec sierpnia na początku września w celu podsumowania porozumienia chińsko-watykańskiego o nominacji biskupów.
Chiny i Stolica Apostolska
Ostatnim kardynałem, który udał się do Chin jako papieski wysłannik był kardynał Roger Etchegaray w 1980 r. Powrócił on do Chin przy innych okazjach, w 1993, 2000 i 2003 r.
Stolica Apostolska i Chiny nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych od 1951 r., kiedy nuncjusz apostolski Antonio Riberi został wydalony z kraju przez reżim Mao.
Niewykluczone, że kardynał Zuppi uda się do Chin z listem papieża Franciszka do Xi Jinpinga. Przed porozumieniem w sprawie mianowania biskupów istniały różne oznaki odwilży między Chińską Republiką Ludową a Stolicą Apostolską. Między innymi papież Franciszek mógł korzystać z chińskiej przestrzeni powietrznej podczas niektórych swoich podróży apostolskich.
W lutym 2020 r. w Niemczech, na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, odbyło się ważne spotkanie między arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem, watykańskim sekretarzem ds. stosunków z państwami, a ówczesnym chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, dziś szefem partii komunistycznej ds. międzynarodowych.
Katolicka Agencja Informacyjna przypomniała w sobotę, że Jan Paweł II marzył o podróży do Chin i mówił o tym publicznie ponad 50 razy. W 1983 r. napisał obszerny list do ówczesnego chińskiego przywódcy Deng Xiaopinga, na który nigdy nie otrzymał odpowiedzi.