Stopy procentowe i inflacja. Glapiński: Spełnione zostały warunki
RPP obniżyła stopy procentowe o 75 punktów bazowych w przypadku stopy referencyjnej do 6 proc. Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna: 6 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa: 6,50 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa: 5,50 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli: 6,05 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli: 6,10 proc. w skali rocznej.
Jest to pierwsza zmiana poziomu stóp procentowych NBP od września 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.), a w kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
"Inflacja jest już jednocyfrowa"
– Banki muszą się liczyć z tym, że stopy procentowe będą maleć, tak jak maleje inflacja. Ile mają wynosić stopy procentowe banku centralnego, jak inflacja schodzi stopniowo do celu, czyli do 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.? – mówił podczas konferencji prasowej Adam Glapiński.
– Inflacja w Polsce dziś, tak samo jak wczoraj, kiedy podejmowaliśmy decyzję jako Rada Polityki Pieniężnej, jest już jednocyfrowa. (…) Inflacja za wrzesień będzie wynosiła prawdopodobnie nieco powyżej 8,5 proc., a to oznacza, że dzisiaj inflacja jest jednocyfrowa – wyjaśnił prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej.
– Tak więc dotrzymane zostały warunki, o których mówiłem wcześniej, zapowiadając obniżki stóp procentowych – że wystarczające, ale i konieczne elementy, to jest jednocyfrowa inflacja i prognozy – zarówno nasze, jak i zewnętrzne, które w sposób jednoznaczny stwierdzają, że w następnych kwartałach inflacja będzie szybko maleć. Oba te warunki zostały spełnione – mówił szef polskiego banku centralnego.