Polacy ocenili politykę migracyjną rządu. Są wyniki sondażu
Według tego badania 33,6 proc. pytanych ocenia politykę migracyjną Polski "raczej lub zdecydowanie dobrze", a 32,2 proc. "raczej lub zdecydowanie źle".
Odpowiedź "ani źle, ani dobrze" wskazało 14,7 proc. respondentów. 19,5 proc. nie wie, jaka jest dokładnie polityka migracyjna Polski, dlatego nie umie jej ocenić.
Stosunek do polityki migracyjnej pokrywa się z sympatiami politycznymi badanych. Aż 75 proc. badanych, którzy są zwolennikami Prawa i Sprawiedliwości, wskazało, że jest ona prowadzona "raczej lub zdecydowanie dobrze". 57 proc. sympatyków opozycji oceniło z kolei, że jest ona "raczej lub zdecydowanie zła".
Więcej zwolenników opozycji nie wie, jaka jest polityka migracyjna Polski
RMF FM zwraca uwagę, że większy jest odsetek zwolenników opozycji, którzy nie wiedzą, jaka jest polityka migracyjna Polski (26 proc.) przy 6 proc. sympatyzujących z partią rządzącą.
Uczestników sondażu zapytano także, czy zauważyli zmianę liczby imigrantów z krajów afrykańskich i azjatyckich, np. z Indii, w ich najbliższym otoczeniu.
Większość respondentów (59,7 proc.) wskazała, że liczba imigrantów wokół nich "pozostała bez zmian". Zmianę dostrzegła ponad 1/4 badanych: 26,9 proc. wskazało, że wzrosła liczba imigrantów, a 1,8 proc., że zmalała. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 11,6 proc. pytanych.
Brak zmian liczby migrantów w najbliższym otoczeniu wyborców PiS
Różnicy w swoim najbliższym otoczeniu nie dostrzegają przede wszystkim wyborcy PiS – aż 86 proc. zwolenników partii rządzącej uważa, że liczba migrantów w ich najbliższym otoczeniu nie uległa zmianie. W przypadku sympatyków opozycji jest na odwrót – nikt nie wskazał, by liczba imigrantów się zmniejszyła, natomiast 39 proc. badanych wskazało, że się zwiększyła.
Jednocześnie wzrost liczby imigrantów częściej dostrzegają mężczyźni (33 proc.) niż kobiety (22 proc.).
Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w dniach 15-17 września na próbie 1000 osób metodą CATI & CAWI.