Polska przekazała Ukrainie partię naprawionych czołgów Leopard
"Podczas gdy inni składają deklaracje odnoszące się do przyszłości, my w porozumieniu ze stroną ukraińską działamy. Pierwsze ekspresowo wyremontowane w Bumarze-Łabędy czołgi Leopard zostały odebrane przez stronę ukraińską. Nad kolejnymi wozami prace trwają" – poinformowała PGZ w serwisie X (dawniej Twitter) w poniedziałek.
Od ponad roku, poprzez spółkę celową PGZ Sevice Orel, polscy specjaliści działają w ramach wypracowanych ze stroną ukraińską relacji, serwisując tam na miejscu, blisko linii frontu, sprzęt ciężki. "To jasno dowodzi, że naszym priorytetem jest realna pomoc walczącym żołnierzom ukraińskim" – podkreśla PGZ.
"Żołnierze ukraińscy walczą polskimi Piorunami, Grotami, Krabami, Rosomakami, które wyprodukowały zakłady PGZ. Stale rozszerzamy współpracę w zakresie dostaw amunicji, części zamiennych i serwisu sprzętu. Wspieramy Ukrainę na bieżąco, ustalając priorytety w ramach działających zespołów roboczych" – czytamy.
PGZ przypomina, że od lutego 2022 r. podpisano szereg umów bilateralnych dotyczących różnych obszarów z największymi podmiotami ukraińskiego sektora obronnego, odpowiadając na bieżące potrzeby naszych sąsiadów. "Taka formuła współpracy w sytuacji trwającej wojny daje najlepszy i najszybszy efekt" – podkreślono.
Morawiecki: Polska nie przekazuje już żadnego uzbrojenia na Ukrainę
Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wrześniu, że "my już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę, ponieważ teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń". Wypowiedź szefa rządu odbiła się głośnym echem zarówno w Europie, jak i w USA – zagraniczne media pisały, że Polska wstrzymuje pomoc wojskową dla Ukrainy.
Sojusznicy Kijowa zaczęli przekazywać mu czołgi, w tym Leopard 1 i 2, potrzebne do przeprowadzenia kontrofensywy i odbicia przez Siły Zbrojne Ukrainy terytoriów okupowanych przez Rosję.
Od wyniku ukraińskiej kontrofensywy bardzo wiele zależy, ponieważ nieudana i krwawa próba przejęcia terytorium z rąk rosyjskich okupantów może osłabić optymizm wśród kluczowych zachodnich sojuszników Kijowa i zapoczątkować naciski na podjęcie negocjacji z Moskwą na jej warunkach.