Skandal w Kanadzie z udziałem Zełenskiego. Rosja stawia zarzuty członkowi SS Galizien
98-letni Jarosław Hunka został oskarżony o "ludobójstwo ludności cywilnej na terytorium Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". 357 artykuł Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej przewiduje za to karę dożywotniego więzienia.
Według rosyjskich śledczych Hunka osobiście brał udział w masakrach ludności cywilnej. Komitet Śledczy podaje, że przy bezpośrednim udziale ukraińskiego nazisty "co najmniej 500 obywateli ZSRR, w tym Żydów i Polaków", zostało zamordowanych w obwodzie lwowskim w dniach 23-28 lutego 1944 r.
Niezależna rosyjska redakcja Meduza podaje, że obecnie rozstrzyga się kwestia umieszczenia Hunki na międzynarodowej liście osób poszukiwanych. Moskwa wysłała w tej sprawie wnioski o pomoc prawną do Kanady, Polski i Białorusi.
Skandal w Kanadzie z udziałem Zełenskiego
We wrześniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau oklaskiwali w kanadyjskim parlamencie weterana SS Galizien Jarosława Hunkę, który został określony przez przewodniczącego parlamentu Anthony'ego Rotę jako "ukraiński i kanadyjski bohater", który walczył przeciwko Sowietom podczas II wojny.
Sprawa wywołała międzynarodowy skandal. Interwencję podjęły środowiska żydowskie, a także ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski. Ostatecznie przewodniczący kanadyjskiego parlamentu przeprosił za uhonorowanie nazistowskiego kolaboranta, oświadczając, że bierze "pełną odpowiedzialność" za to, co się stało i złożył dymisję.
Ukraińscy ochotnicy w SS Galizien
14 Dywizja Grenadierów, tzw. dywizja SS Galizien lub "Hałyczyna", była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen SS, złożoną z ukraińskich ochotników z Galicji. Dowódcą SS Galizien został generał major Fritz Freitag, a szefem sztabu major Wolf Heike.
Niemcy powołali tę formację w 1943 r. we Lwowie dla uzupełnienia braków kadrowych. Był to element rywalizacji z Wehrmachtem – zagraniczne bataliony SS pozwalały jej szefowi Heinrichowi Himmlerowi rozbudowywać Waffen SS poza limity ustalone przez wojsko.
Z części ochotników do SS Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które uczestniczyły m.in. w masakrach ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Jednostki te dokonały licznych zbrodni w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 r., w tym w Hucie Pieniackiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.