Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Jest przełom
"Pierwsi obywatele RP przebywający w Strefie Gazy przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie. Proces się rozpoczął. Siły Powietrzne zgodnie z postanowieniem prezydenta są w gotowości do realizacji transportu" – napisał Siewiera na portalu X (dawniej Twitter) w niedzielę.
Podobną informację podano na profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Pierwsi polscy obywatele zostali ewakuowani ze Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah. To ogromny sukces pracowników ambasad RP w Tel Awiwie, Ramallah, Kairze i polskiego MSZ, którzy nie ustają w wysiłkach, aby nasi rodacy jak najszybciej opuścili teren działań wojennych" – przekazało MSZ.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i minister Wojciech Kolarski przebywają z wizytą w Izraelu. W sobotę rozmawiali z szefem izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Cachim Hanegbim na temat sytuacji w regionie oraz zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom Polski i innych państw przebywającym w Strefie Gazy.
Ilu Polaków przebywa w Strefie Gazy?
Szef BBN mówił w sobotę, że w Strefie Gazy przebywa powyżej 25 osób, w tym obywatel Polski Alexander Danzig, który znajduje się w gronie zakładników Hamasu.
Siewiera podkreślił, że z punktu widzenia prezydenta Andrzeja Dudy "bardzo istotnym aspektem jest, aby obywatele RP znajdujący się na terytorium Strefy Gazy, zarówno w charakterze zakładników, jak i osób, które przebywały na tym terytorium, zdawali sobie sprawę z tego, że Rzeczpospolita o nich pamięta i nie ustaje w wysiłkach sprowadzenia ich do miejsca, gdzie będą bezpieczni".
9 listopada prezydent wydał postanowienie o użyciu środków wojskowych do ewakuacji Polaków, którzy opuszczą Strefę Gazy.
Jak informował wcześniej MSZ, "żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej".