"Wzywam rządy". Guterres chce zmusić firmy do rezygnacji z paliw kopalnych
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w piątek, że należy całkowicie wycofać się ze stosowania paliw kopalnych – ropy, gazu i węgla. Jak pisze Reuters, w swoim przemówieniu na szczycie COP28 w Dubaju podkreślił, że samo ograniczenie jego stosowania nie wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie.
– Nie możemy uratować płonącej planety za pomocą węża strażackiego na paliwa kopalne – powiedział Guterres do zgromadzonych na sali polityków i aktywistów.
Guterres podkreślił, że ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5 stopnia jest możliwe jedynie w przypadku całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych. Wezwał przedsiębiorstwa paliwowe do inwestowania w nowe technologie oparte o odnawialne źródła energii. Sekretarz generalny ONZ radził także rządom państw, aby zastosowały różnego rodzaju naciski w celu wymuszenia przejścia na odnawialne źródła energii. Guterres zaproponował m.in. wprowadzenie podatków od nadzwyczajnych zysków.
– Wzywam rządy, aby pomogły przemysłowi w dokonaniu właściwego wyboru – poprzez regulacje, stanowienie prawa, ustalanie uczciwych cen za emisję gazów cieplarnianych, położenie kresu dotacjom do paliw kopalnych i przyjęcie podatku od nadzwyczajnych zysków – powiedział.
Agenda ONZ
Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła rok 2023 najgorętszym rokiem w historii ludzkości. Globalne temperatury w pierwszych 10 miesiącach roku były o około 1,4°C wyższe od średniej przedindustrialnej.
Z kolei unijny program obserwacji i monitorowania Ziemi Copernicus ogłosił, że lipiec 2023 roku był najcieplejszym lipcem w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura wynosiła 16,95 st. Celsjusza, czyli o 0,3 st. więcej niż wynosił poprzedni rekord odnotowany w lipcu 2019 roku.