Prezydent ułaskawił redaktora Jerzego Jachowicza
5 grudnia na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta pojawił się komunikat, że prezydent "rozpatrzył jeden wniosek Prokuratora Generalnego w sprawie ułaskawienia" i że "zastosował on prawo łaski wobec jednej osoby". Osoba ta była skazana za przestępstwo z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego, czyli za zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania.
Za co został skazany Jerzy Jachowicz?
Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podało, że chodzi o redaktora Jerzego Jachowicza, który został skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka przez to, że w publicystycznym felietonie opublikowanym na kanale YouTube dla portalu wPolityce.pl 1 czerwca 2017 r., przedstawiając polityczny kontekst powstania organizacji prokuratorów "Lex Super Omnia", m.in. krytycznie ocenił niektóre działania prokuratora w czasie, gdy pełnił on funkcję prokuratora apelacyjnego w Warszawie.
W komunikacie KPRP podano, że prezydent, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim "zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu, wykonanie części zobowiązań finansowych wynikających z wyroku oraz wiek osoby skazanej" (emerytowany dziennikarz ma 85 lat).
Prośba do prezydenta o ułaskawienie
CMWP SDP tłumaczy, że wystąpiło do Andrzeja Dudy z prośbą o ułaskawienie Jachowicza 9 lutego 2023 r., ale nie informowało o tym opinii publicznej na prośbę samego redaktora. "Obecnie red. Jerzy Jachowicz wyraził zgodę na publikację stanowiska" – czytamy.
Pismo do prezydenta z prośbą o ułaskawienie dziennikarza skierowała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, wiceprezes SDP. Jego treść została opublikowana w czwartek na stronie internetowej stowarzyszenia.
Aktualnie Jerzy Jachowicz przebywa w szpitalu po przebytym 26 listopada rozległym zawale serca.