Morawiecki uzyska wotum zaufania? Polacy zabrali głos
W poniedziałek o godz. 10:00 premier Mateusz Morawiecki wygłosi exposé, po którym odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy gabinet Morawieckiego w ramach pierwszego kroku konstytucyjnego.
Po wyborach parlamentarnych 15 października klub PiS ma w Sejmie 191 posłów, natomiast Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) oraz Nowa Lewica łącznie – 248. Do większości potrzeba 231 mandatów.
Jeżeli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera i członków rządu większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie prezydent powołuje rząd i odbiera od niego przysięgę.
1 grudnia doszło do spotkania Donalda Tuska z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, po którym przewodniczący Platformy Obywatelskiej poinformował, że wyboru nowego premiera należy spodziewać się 11 lub 12 grudnia, natomiast zaprzysiężenia rządu – 13 grudnia.
Morawiecki uzyska wotum zaufania? Nowy sondaż
"Czy Pani/Pana zdaniem Mateusz Morawiecki w głosowaniu z 11 grudnia uzyska wotum zaufania dla swojego rządu w Sejmie?" – zapytali respondentów ankieterzy pracowni SW Research w nowym sondażu dla rp.pl.
"Tak" odpowiedziało na to pytanie 13,2 proc. uczestników badania. Odpowiedzi "nie" udzieliło 72,5 proc. ankietowanych. 14,3 proc. pytanych nie ma zdania w tej sprawie.
– Więcej niż trzy czwarte respondentów (77 proc.) w wieku powyżej 50 lat oraz podobny odsetek (76 proc.) osób posiadających wykształcenie wyższe uważa, że Mateusz Morawiecki w głosowaniu z 11 grudnia nie uzyska wotum zaufania dla nowego rządu. Tak samo wypowiada się czterech na pięciu badanych (79 proc.) z dochodem w wysokości od 3001 do 4000 zł netto. Ponad trzy na cztery osoby (77 proc.) z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców sądzą, że nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania w głosowaniu 11 grudnia – wskazał Adam Jastrzębski z pracowni SW Research.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-6 grudnia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak aby odpowiadała strukturze Polaków pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.