Szumowski, Czaputowicz, Czerwińska. Kim są nowi szefowie resortów?
Ministerstwo Zdrowia
Nowym szefem Ministerstwa Zdrowia, na miejsce zdymisjonowanego Konstantego Radziwiłła, został prof. Łukasz Szumowski. Kardiolog prof. Szumowski dotychczas był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.
Łukasz Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 roku w Warszawie. Jest profesorem nauk medycznych, od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Po miesiącach spekulacji, z resortem spraw zagranicznych pożegnał się Witold Waszczykowski. Jego miejsce wbrew pierwszym medialnym spekulacjom zajął nie szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, ale prof. Jacek Czaputowicz. Dotychczasowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, teraz został szefem MSZ.
Kim jest prof. Czaputowicz? Jak komentują media, jest on poważanym ekspertem i świetnym teoretykiem stosunków międzynarodowych, absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, doktorem nauk politycznych (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW). Jest autorem ponad 100 artykułów i monografii naukowych – m.in. „Teorie stosunków międzynarodowych. Krytyka i systematyzacja".
W latach 70. i 80. działał w opozycji demokratycznej, w latach 1988-90 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Pracę w MSZ rozpoczął w roku 1990, pełnił też funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej MSZ oraz był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP). Od stycznia 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ.
Prof. Jacek Czaputowicz jest też autorem słynnego artykułu w "Do Rzeczy", w którym udowadniał, że wyboru Donalda Tuska na II kadencję na stanowisko szefa Rady Europejskiej był dokonany niezgodnie z prawem.
Ministerstwo Rozwoju i Finansów
W zarządzanych dotychczas przez Mateusza Morawieckiego resortach finansów i rozwojów władzę przejmą – Jadwiga Emilewcz, Jerzy Kwieciński i Teresa Czerwińska.
W ramach ministerstwa rozwoju teraz funkcjonować będą: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (na którego czele stanie właśnie Emilewicz) oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (na którego czele stanie Kwieciński). Teresa Czerwińska – dotychczas Podsekretarz Stanu w ministerstwie finansów – teraz pokieruje tym resortem.
Zaczynając od końca, minister Teresa Czerwińska jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie finanse (od 2011 r.). Od grudnia 2015 do czerwca 2017 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie odpowiadała za obszary kluczowe: opracowanie i wdrożenie nowego mechanizmu algorytmicznego podziału dotacji budżetowej dla uczelni publicznych, poprawę efektywności wydatkowania środków, odbiurokratyzowanie raportowania oraz wdrożenie rozwiązań projakościowych w mechanizmach finansowania uczelni wyższych, a także planowanie i realizacja budżetu, wykonywanie zadań dysponenta części budżetowych całego sektora nauki i szkolnictwa wyższego, jak również sprawowała nadzór nad obszarem kontroli i audytu w jednostkach podległych i nadzorowanych.
Jadwiga Emilewicz została powołana na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju 27 listopada 2015 roku. Wcześniej pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w 2009 roku została Kierownikiem Muzeum PRL-u w Krakowie. Jest radną Sejmiku Województwa Małopolskiego i Przewodniczącą Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii.
Jest działaczką społeczną, autorką wielu publikacji naukowych. Była prezesem Fundacji Lepsza Polska.
Nowy szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, do dzisiaj był Sekretarzem Stanu w ministerstwie finansów. Wcześniej, w latach 2005-2008 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności (Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 i Narodowa Strategia Spójności 2007-2013) oraz za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych. Zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego.
Jest przewodniczącym Konwentu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a od roku 2015 członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.