Wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości? Jest propozycja Suwerennej Polski
Adam Bodnar przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości dot. Regulaminu urzędowania sądów powszechnych.
Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że proponowane przepisy sprawią, iż "wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie". "Rozwiązanie to uniemożliwi udział osób powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną ustawą o KRS z 8 grudnia 2017 r. w rozpatrywaniu tego typu wniosków. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw" – wskazuje resort.
Projekt został już skrytykowany m.in. przez Krajową Radę Sądownictwa. "Jeśli ten projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest autentyczny, to nie będzie żadnym nadużyciem stwierdzenie, że stanowi próbę zmiany ustroju RP zwykłym rozporządzeniem" – alarmuje KRS.
Wotum nieufności dla Bodnara?
Suwerenna Polska domaga się debaty ws. wotum nieufności wobec nowego ministra sprawiedliwości. Jacek Ozdoba uważa, że Adam Bodnar "chce łamać wprost konstytucję". Według posła Suwerennej Polski, to, co w tej chwili proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, jest "elementem rażącego łamania prawa" i "świadectwem skrajnego upolitycznienia polskiego wymiaru sprawiedliwości".
– Prof. Bodnar proponuje zmianę regulaminu funkcjonowania sądów w taki sposób, aby wykluczać określoną grupę sędziów, co jest już samo z siebie elementem niezgodnym z konstytucją – stwierdził Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej. – Prof. Bodnar wymyślił, że jednoosobowo, w drodze rozporządzenia, będzie dyktował treść orzeczeń niezawisłych sędziów, którzy orzekają w polskim wymiarze sprawiedliwości – tłumaczył polityk.
– Suwerenna Polska będzie wnioskowała i wnioskuje o to, aby rozpocząć w parlamencie, w Sejmie debatę nad wotum nieufności wobec pana prof. Bodnara – dodał.