Prezydent rozmawiał z Donaldem Tuskiem ws. mediów. "Rażące złamanie prawa"
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał w środę prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowe zarządy spółek zostały wyłonione przez nowe rady nadzorcze powołane przez ministra. Niecałą godzinę po publikacji oświadczenia resortu kultury przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3 (zamiast nich zaczęto emitować sygnał TVP1 i TVP2).
Chwilę później padła też strona internetowa stacji, która przekierowuje obecnie na witrynę tvp.pl, a do budynku przy Woronicza weszli anonimowi ludzie, którzy poturbowali posłankę PiS Joannę Borowiak. Eksperci i prawnicy podkreślają, że zmiany dokonywane w mediach na mocy uchwały są bezprawne.
Rozmowa Duda-Tusk
Szef KPRM Jan Grabiec przekazał, że rząd przystępuje do prac nad "nowym ładem", jeśli chodzi o media publiczne. – Premier Donald Tusk podjął już rozmowy z prezydentem RP – te prace powinny mieć bardzo szeroki charakter i powinny odbywać się w charakterze dialogu społecznego z uwzględnieniem głosu m.in. stowarzyszeń obywatelskich – mówił na konferencji prasowej.
Teraz komunikat w sprawie wydała Kancelaria Prezydenta. " Krótka rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Premierem Donaldem Tuskiem o ewentualnych zmianach ustawodawczych dotyczących mediów publicznych odbyła się przy okazji RBN. Prezydent jest otwarty na współpracę w ważnych dla Polski sprawach. Prezydentowi nie zostały przedstawione żadne konkretne projekty przepisów" – przekazano.
W komunikacie doprecyzowano, że rozmowa miała miejsce już po decyzjach ministra Sienkiewicza. "Ewentualne przyszłe zmiany prawa nie usprawiedliwiają ani nie znoszą skutków rażącego złamania prawa, do którego wczoraj doszło" – podkreślono we wpisie.