Prezydent Duda zawetował ustawę okołobudżetową
"Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić" – oznajmił Andrzej Duda w mediach społecznościowych.
Prezydent wetuje ustawę okołobudżetową
Prezydent przekazał zarazem, że zaraz po Świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej. "W związku z powyższym wzywam marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku" – przekazał.
Prezydent wskazał ponadto, że próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji "niemożliwa do zaakceptowania". "W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe – na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli" – zostaną zachowane – zaznaczył.
Prace nad budżetem na 2024 r.
W Sejmie trwają prace nad ustawą budżetową na przyszły rok. Dokument został stworzony przez gabinet Donalda Tuska, jednak w dużej części opiera się na założeniach poczynionych przez rząd Mateusza Morawieckiego.
Przychody zaplanowano na 682 mld złotych, a wydatki – na 866 mld. Dziura budżetowa wyniesie więc 184 mld złotych. W projekcie utrzymano środki na program socjalny 800 plus, a także na 13. i 14. emeryturę. Dodatkowo zaplanowano pieniądze podatników na zapowiadany przez Donalda Tuska program "Aktywny Rodzic". Projekt zakłada również wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli o 30 proc. i zwiększenie środków dla samorządów. Znalazł się w nim również zapis przyznający niemal 3 mld zł mediom państwowym.
Projekt ustawy poparło 244 na 270 obecnych na sali posłów. W głosowaniu nie wzięli udział posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przed wcześniejszym głosowaniem wyszli z sali.
Przypomnijmy, że ustawa okołobudżetowa, czyli "ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024" ma charakter pomocniczy względem budżetu i nie należy jej mylić z samą ustawą budżetową, która wciąż jest przedmiotem prac legislacyjnych.