Bosak pozostanie wicemarszałkiem Sejmu? "Kurz po sprawie Brauna już opadał"
12 grudnia Grzegorz Braun za pomocą gaśnicy zgasił świece chanukowe w Sejmie. W reakcji na incydent marszałek Szymon Hołownia wykluczył posła Konfederacji z posiedzenia, a do prokuratury zostało skierowane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponadto decyzją prezydium Sejmu Braunowi zostanie odebrana połowa uposażenia za trzy miesiące i całość diety za pół roku pracy poselskiej.
Z kolei Konfederacja ukarała Grzegorza Brauna zawieszeniem w prawach członka klubu poselskiego oraz zakazem wystąpień z mównicy sejmowej.
W reakcji na incydent z udziałem Grzegorza Brauna, część parlamentarzystów zażądała zastosowania odpowiedzialności zbiorowej i usunięcia jednego z liderów Konfederacji Krzysztofa Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu.
Wniosek o odwołania Bosaka złożyła Lewica. Marszałek Szymon Hołownia postawił ultimatum. – Jeżeli Konfederacja uzna, że pan Braun nadal powinien mieć miejsce w jej szeregach, to nie powinno być miejsca dla przedstawiciela Konfederacji, z panem Braunem na pokładzie, w prezydium Sejmu – powiedział.
Bosak pozostanie wicemarszałkiem Sejmu?
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu – w środę, 10 stycznia – ma się odbyć głosowanie nad wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka. W obradach będzie już mógł wziąć udział poseł Grzegorz Braun.
Jak wynika z informacji dziennika "Rzeczpospolita", Bosak najprawdopodobniej zachowa funkcję wicemarszałka Sejmu. – Losy Bosaka zależą od odgórnej decyzji w Koalicji Obywatelskiej. Ich głosy przesądzą o przyszłości Bosaka – powiedział "Rz" jeden z przedstawicieli prezydium Sejmu. – Kurz po sprawie Brauna już opadał – dodał.
Co ciekawe, za odwołaniem Bosaka ma głosować PiS. – Jeśli Bosaka nie będzie w prezydium, to nie będzie tam żadnych przedstawicieli opozycji. Rządzący pokażą Polakom, jak traktują opozycję w świątyni demokracji – powiedział "Rz" jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Pod koniec grudnia marszałek Szymon Hołownia rozdzielił kompetencje między swoimi zastępcami. Wicemarszałkowi Krzysztofowi Bosakowi przypadły sprawy związane z interpelacjami i zapytaniami poselskimi oraz z zatrudnieniem asystentów członków komisji sejmowych.