Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii. "Staliśmy się jedną z trzech największych sieci"
Koncern rozważa dalsze akwizycje w regionie oraz działania, które pozwolą mu dołączyć do grona liderów w obszarze elektromobilności na austriackim rynku.
– Staliśmy się właśnie jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 proc. udziału w tym rynku detalicznym. Dzięki sfinalizowaniu transakcji, już teraz w ponad 98 proc. zrealizowaliśmy nasze strategiczne założenia dotyczące liczby stacji paliw w regionie do 2030 r. Nie zwalniamy jednak tempa. Nadal chcemy się rozwijać, dlatego analizujemy już kolejne akwizycje, zarówno w Austrii, jak i innych krajach. Naszym celem niezmiennie pozostaje wzmacnianie silnej polskiej marki w Europie – powiedział prezes Daniel Obajtek.
Orlen wchodzi na nowy rynek
W sieci Orlenu w Austrii znajduje się aktualnie 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych (w 34 lokalizacjach) funkcjonujących pod marką Turmstrom. Blisko połowa przejętych stacji to popularne w tym kraju obiekty samoobsługowe, a 40 obiektów wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne. Na blisko 100 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. W ramach transakcji przejęto również spółkę Austrocard, oferującą karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.
Spółka Doppler Energie w kolejnym etapie zmieni nazwę na Orlen Austria. Zarządza ona siecią 267 stacji, które funkcjonują pod marką Turmöl. Umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 r. We wrześniu 2023 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na tę transakcję uznając, że jest ona zgodna z regułami wspólnego rynku.
Aktualnie Orlen posiada 3 439 stacji paliw, z czego 1 931 w Polsce, a 1 508 na rynkach zagranicznych: w Niemczech (607), Czechach (436), na Słowacji (90), Węgrzech (78), Litwie (30), a teraz także w Austrii (267). Tym samym obiekty poza granicami kraju stanowią blisko 44 proc. całej sieci Orlen.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld złotych w 2022 r. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.