"Racjonalizacja wydatków". Sienkiewicz tworzy nową państwową instytucję
Jak poinformowano na oficjalnym profilu MKiDN w mediach społecznościowych, z połączenia obu instytucji ma powstać Narodowy Instytut Dziedzictwa. Powodem decyzji ministra Sienkiewicza jest konieczność zapewnienia "zwiększonej efektywności w zakresie realizacji działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w skali kraju".
"Zwiększenie jakości w realizacji projektów służących zachowaniu dziedzictwa powinno nastąpić dzięki pełnemu wykorzystaniu połączonego potencjału organizacyjnego oraz doświadczenia obu instytucji, posiadających zbliżony profil działalności, przy jednoczesnej racjonalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa" – czytamy we wpisie ministerstwa.
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla resortu oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami.
Z kolei Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków został powołany w kwietniu 2022 roku w celu "podnoszenia standardów i jakości prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych i w otoczeniu zabytków".
Wotum nieufności
Od samego początku sprawowania funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego działania Bartłomieja Sienkiewicza budą poważne wątpliwości natury prawnej. W środę w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla ministra. Ostatecznie Sienkiewicz zachował swoją funkcję.
Prawo i Sprawiedliwość domagało się odwołania Sienkiewicza w związku z działaniami, jakie podjął w mediach publicznych – TVP, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej. Minister najpierw odwołał rady nadzorcze tych trzech spółek, a następnie postawił je w stan likwidacji.