Powstanie film dokumentalny o ks. Isakowiczu-Zaleskim. Trwa zbiórka pieniędzy
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w wieku 68 lat. Kapłan zmagał się z chorobą nowotworową.
Prezydent Andrzej Duda otrzymał wniosek o nadanie zmarłemu ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu Orderu Orła Białego. Wnioskodawcą jest wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który podkreślił, że zmarły to "osoba zasłużona w znamienitej działalności publicznej, charytatywnej i społecznej, a także działalności opozycyjnej". Założyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta oraz duszpasterz Ormian w Polsce został do tej pory odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Film dokumentalny o ks. Isakowiczu-Zaleskim
Jak poinformowało Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć", powstaje film dokumentalny o życiu i działalności ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. "Bogate dziedzictwo tego Niezłomnego Kapłana pozostaje wciąż niedocenione. Dlatego pragniemy przybliżyć jego postać jak największej liczbie osób! Chcemy stworzyć profesjonalny film dokumentalny o życiu i działalności Księdza Tadeusza, który byłby jego duchowym testamentem. Do realizacji tej produkcji potrzebne są fundusze, dlatego zwracamy się do Państwa o pomoc" – czytamy.
Zbiórka pieniędzy na film dokumentalny o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim trwa za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl. "Każda złotówka z tej zrzutki zostanie przeznaczona na potrzeby produkcji filmu, z którą niestety wiąże się mnóstwo kosztów. (...) Cel mamy bardzo ambitny: chcemy, aby premiera filmu odbyła się w lipcu bieżącego roku, na 81. rocznicę kulminacji ukraińskiego ludobójstwa na Kresach II RP" – podało Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć".
Kim był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski?
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się 7 września 1956 r. w Krakowie. Jego rodzicami byli filolog Jan Zaleski i polska Ormianka, polonistka Teresa Zaleska, z domu Isakowicz.
Kapłan założył pierwszą w Krakowie wspólnotę osób niepełnosprawnych "Wiara i Światło". Później stworzył jedno z najbardziej prężnych w Polsce środowisk tworzących ośrodki dla niepełnosprawnych umysłowo w postaci Fundacji im. Brata Alberta. Fundacja ta opiera się na duchowości Brata Alberta, wykorzystując wcześniejsze wspólnotowe doświadczenia księdza.