"Decyzja niesprawiedliwa i szkodliwa". Rada Muzeum II Wojny Światowej reaguje na zwolnienie dyrektora
O odwołaniu profesora Grzegorza Berendta z funkcji dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 2 lutego.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej odwołany. "Brak identyfikacji z polityką ministra"
Z komunikatu wynika, że przestanie on pełnić ją z dniem 31 grudnia 2024 roku. Jak przypominają w oświadczeniu członkowie Rady Muzeum, "podstawą tej decyzji miał być brak identyfikacji Dyrektora z polityką i działaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego".
"Stało się to mimo trwania od 2022 r. siedmioletniej kadencji prof. Grzegorza Berendta na tym stanowisku" – zauważyli.
Rada Muzeum: Decyzja niesprawiedliwa i szkodliwa
Członkowie Rady bardzo krytycznie oceniają niniejszą decyzję, uznając ją za niesprawiedliwą i szkodliwą. Przewidują, że odbije się ona na zespole gdańskiego Muzeum.
"Jako członkowie Rady Muzeum, powołani na kadencję 2022 – 2026, która sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, uważamy iż jest to decyzja niesprawiedliwa i szkodliwa. Działalność Dyrektora była przez nas oceniana bardzo pozytywnie. Jego decyzje były przemyślane i obiektywne, co powinno cechować osobę na takim stanowisku. Olbrzymia wiedza merytoryczna i umiejętność prowadzenia pracy organizacyjnej zapewniły mu uznanie nie tylko wśród muzealników polskich, ale i na całym świecie" – czytamy.
"Zdaniem naszym, jako członków Rady opiniujących działalność i inicjatywy Dyrektora, rezygnacja z tak świetnego historyka oraz doświadczonego Dyrektora negatywnie wpłynie na pracę całego gdańskiego zespołu" – dodano.
Pod oświadczeniem podpisali się przewodniczący Rady prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, a także jej członkowie: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dr Karol Nawrocki, Jarosław Sellin, dr hab. Piotr Niwiński, Piotr Semka oraz ks. dr Jarosław Wąsowicz.