Bodnar ogłosił konkurs na prokuratora krajowego. Kandydatów oceni specjalny zespół
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko prokuratora krajowego – przekazało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Sprawiedliwości.
Konkurs na prokuratora krajowego
Kandydatów oceni specjalnie powołany zespół. Osoby zgłaszające się na stanowisko muszą mieć m.in. 15 lat doświadczenia na stanowisku prokuratora. Kandydaci są zobowiązani przedstawić w formie pisemnej: drogę zawodową, z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury.
Każdy kandydat musi przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury. Kandydatury ubiegających się o objęcie urzędu oceni powołany przez Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół. Na jego czele stanie wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.
W składzie zespołu będą: dwaj – wskazani przez ministra Bodnara – doradcy społeczni, dwaj przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów, dwaj – wskazani przez ministra – specjaliści w zakresie nauk prawnych oraz po jednej osobie wskazanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Izbę Radców Prawnych.
Lista zakwalifikowanych do udziału w konkursie zostanie umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej najpóźniej 21.02.2024 r., przekazał resort.
Zamieszanie w prokuraturze
Spór o władzę w Prokuraturze Krajowej trwa nieprzerwanie od połowy stycznia, kiedy minister Bodnar postanowił zastąpić pro. Barskiego prok. Bilewiczem.
Prokuratura Krajowa oświadczyła w reakcji, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski.
Napisano wówczas, że pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z dnia 12 stycznia 2024 r. w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku począwszy od jego przeniesienia w stan spoczynku w trybie określonym w nieobowiązującej ustawie z dnia 9 października 2009 roku, nowelizującej poprzednią ustawę o prokuraturze, nie wywołuje żadnych skutków prawnych.