Daniel Obajtek na celowniku służb? "Był inwigilowany przez kilka miesięcy"
Czynności operacyjne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec Orlenu miały być prowadzone w 2023 roku. Jak twierdzi Onet, szeroko zakrojona operacja służb była skierowana na spółkę atomową Orlen Synthos Green Energy, która odpowiada za realizację w Polsce inwestycji w mały reaktor jądrowy SMR.
Obajtek był inwigilowany przez ABW?
– Część działań służb nie dotyczyła bezpośrednio szefa paliwowego giganta, a sam Daniel Obajtek miał pojawić się w sprawach, w których inwigilowano inne osoby m.in. za pomocą systemu Pegasus – twierdzą informatorzy portalu.
Działania ABW dotyczące Obajtka miały polegać na zbieraniu informacji dotyczących budowy małych reaktorów jądrowych. Wszystko to miało trwać kilka miesięcy.
W kręgu zainteresowania służb miały być także inne osoby z zarządu Orlenu. Przede wszystkim – jak czytamy – zarząd spółki Orlen Synthos Green Energy z prezesem Rafałem Kasprowem na czele i jego kontakty. "Agentów miały szczególnie interesować kontakty prezesa OSGE z miliarderem kontrolującym Synthos Michałem Sołowowem, a także byłym ministrem skarbu w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Dawidem Jackiewiczem, do niedawna członkiem zarządu OSGE" – wskazuje Onet.
ABW negatywnie o lokalizacjach SMR w Polsce. Będzie audyt
W środę minister aktywów państwowych Borys Budka poinformował, że spółka Orlen Synthos Green Energy zostanie poddana audytowi. Podczas otwartej części Rady Gabinetowej polityk podkreślił, że decyzja o budowie SMR została wydana mimo zastrzeżeń służb. Negatywną opinię ws. miała dwukrotnie wydać właśnie ABW.
Przypomnijmy, że sześć decyzji zasadniczych na budowę 24 reaktorów, o co wnioskowały spółki celowe OSGE wydała 7 grudnia 2023 r. ówczesna minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dotyczyły one lokalizacji w: Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Nowej Hucie oraz Stalowej Woli. Proces wydawania decyzji zasadniczych wymaga opinii ABW. Ta, jak się później okazało, była negatywna.