Kolejny kanał TVP wraca na antenę. Jego szef był związany z rosyjskim Interfaxem
TVP World, anglojęzyczny kanał informacyjny Telewizji Polskiej, wznowił nadawanie. Stacja zniknęła z anteny w połowie grudnia, w czasie, kiedy zmieniły się władze TVP. Kanał jest dostępny u polskich, jak i zagranicznych operatorów (m.in. Sling TV w Stanach Zjednoczonych), w serwisach OTT, na stronie Tvpworld.com i w aplikacjach TVP VOD i TVP Go.
TVP World wznawia nadawanie. "Informowanie świata o tym, co dzieje się w Polsce"
Według zapowiedzi nadawcy, emisja naziemna zostanie też wznowiona na Litwie, w Estonii i Austrii, a także na szóstym multipleksie w Polsce.
"Naszym głównym celem jest informowanie świata o tym, co dzieje się w Polsce i w otaczającym nas regionie Europy Centralnej i Wschodniej, a zwłaszcza w walczącej Ukrainie. Będziemy objaśniać znaczenie relacjonowanych wydarzeń i dlaczego są one ważne dla reszty świata" – podkreśla Michał Broniatowski, od 1 marca dyrektor i redaktor naczelny TVP World.
Planowane jest również uruchomienie serwisów informacyjnych w TVP World w języku niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. TVP World wystartował w listopadzie 2021 roku.
Nowy szef stacji. To on instruował, jak urządzić "Majdan w Polsce"
Na początku lutego dyrektorem TVP World został Jerzy Kamiński, który zastąpił na tym stanowisku Filipa Styczyńskiego. Od 1 marca stacją kieruje Michał Broniatowski.
Michał Broniatowski swoją karierę medialną rozpoczął w 1979 roku od współpracy z Telewizją Polską, z którą związany był do stanu wojennego. W latach 1985–2000 związany był z kolei z agencją prasową Reuters, początkowo jako jej korespondent w Polsce, później dyrektor polskiego oddziału agencji Reutera, a od 1997 dyrektor przedstawicielstwa agencji Reutera w Rosji i krajach byłego ZSRR. W latach 1994–2005 Broniatowski pełnił funkcję dyrektora i członka Rady Nadzorczej Grupy ITI, a w latach 2001–2005 również członka Rady Nadzorczej Grupy Onet. W latach 2003–2009 sprawował funkcję wiceprezesa rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, gdzie był odpowiedzialny za międzynarodową działalność firmy. Po tym doświadczeniu, w 2009 roku wszedł w skład Rady Nadzorczej TVN SA. W latach 2013–2014 współtworzył na Ukrainie telewizyjny kanał informacyjny Espreso TV. Później, do 2017 roku był redaktorem naczelnym polskiej edycji miesięcznika "Forbes", a od 2017 koordynatorem, komentatorem i redaktorem serwisu Onet Politico.
W styczniu tego roku Michał Broniatowski rozpoczął współpracę z Interią, gdzie komentuje najważniejsze polityczne wydarzenia na świecie, a także pokazuje, jaki mają one wpływ na Polskę. Współpracuje także z portalem Onet.
W 2016 roku Michał Broniatowski wydał słynną "instrukcję", w której w punktach wskazywał, jak doprowadzić do "Majdanu w Polsce". Koordynator "Politico" wprost podsuwał pomysły mające de facto zdestabilizować państwo. Wśród propozycji znalazło się m. in. "zajęcie budynku publicznego".