Startuje pilotaż programu "Edukacja z wojskiem"
Pilotaż programu obejmie blisko 3,5 tys. szkół w całej Polsce. Rozpocznie się 6 maja i potrwa do 20 czerwca, obejmując trzygodzinne bloki zajęć. Zajęcia będą w obecności nauczycieli prowadzić żołnierze.
W uroczystości inaugurującej start programu wzięli udział minister edukacji narodowej Barbara Nowacka oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Politycy podpisali list intencyjny.
Edukacja z wojskiem
– Aby Polska była bezpieczniejsza, doszliśmy do wspólnego wniosku, że trzeba wejść z edukacją o bezpieczeństwie do szkół, pokazać wojsko w szkole, pokazać, co można zrobić, pokazać, jak przygotować się na momenty kryzysowe, jak udzielać pierwszej pomocy. (…) Dlaczego dla dzieci? Dlaczego tak wcześnie zaczynamy? Bo z bezpieczeństwem, przygotowaniem na zagrożenia trzeba się oswajać i być na to gotowym w każdym momencie. Nie możemy zostać zaskoczeni – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Istotą przedsięwzięcia i jej głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Stanowi odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem, przekazali przedstawiciele rządu.
Nabór szkół do programu
"3-lekcyjne szkolenia połączą teorię i praktykę. Będą zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Ich nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny" – czytamy na stronie internetowej resortu obrony.
Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w trakcie inauguracji, że żołnierze Wojska Polskiego będą przygotowywać dzieci i młodzież do zachowania się w sytuacji zagrożenia, a program jest dopasowany do poszczególnych grup wiekowych.
Ogólnopolski nabór do udziału w programie dla szkół ruszył w środę 17 kwietnia. Szkoły zgłaszają swój akces za pośrednictwem samorządów. Program jest realizowany w całej Polsce – każda gmina może zgłosić swoją szkołę.