Ważna inicjatywa w Kongresie USA. Starcie Republikanów i Demokratów
Akt normatywny przyjęty 23 maja poparło 213 deputowanych Partii Republikańskiej i jedynie trzech Partii Demokratycznej. 192 kongresmenów z Demokratów opowiedziało się przeciwko takiej formule zabezpieczenia obywateli. Teraz nad regulacją pochyli się Senat.
Republikanie próbują zablokować CBDC
Przepisy zawarte w "CBDC Anti-Surveillance State Act" sprowadzają się do następujących założeń:
- Zakaz oferowania przez bank centralny jakichkolwiek produktów i usług bezpośrednio osobom fizycznym.
- Zakaz prowadzenia przez bank centralny rachunków dla osób fizycznych.
- Zakaz emitowania przez bank centralny cyfrowej waluty lub podobnego aktywa zaadresowanego bezpośrednio do osób fizycznych.
- Zakaz emitowania przez bank centralny cyfrowej waluty lub podobnego aktywa zaadresowanego pośrednio (np. przez pośredników, instytucje finansowe) do osób fizycznych.
- Zakaz stosowania przez bank centralny cyfrowej waluty lub podobnego aktywa do realizacji polityki pieniężnej.
Republikanie stoją na stanowisku, że nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której niepochodzący z demokratycznych wyborów bankierzy i biurokraci będą mogli mieć władzę nad finansami obywateli, tak jak ma to miejsce w Chinach. Narzędzie, jakim jest CBDC technicznie pozwala m.in. na całkowitą kontrolę obiegu pieniądza, w tym zablokowanie konta bankowego klienta, którego zachowania władza uzna z jakiegoś powodu za niewłaściwe.
Prewencyjna ochrona stanowa przed pieniądzem cyfrowym w USA
Prace nad wprowadzeniem pieniądza banku centralnego toczą się w wielu państwach, a także w Unii Europejskiej. W Stanach Zjednoczonych są na bardzo wczesnym etapie analiz i konsultacji. W styczniu 2022 r. Rezerwa Federalna opublikowała w styczniu 2022 r. raport analizujący wady i zalety cyfrowej formy pieniądza banku centralnego.
Niektóre stany nie zwlekają i prewencyjnie zabezpieczają swoich obywateli przed CBDC i ewentualnym przymuszaniem ich przez władze do wyłącznego użytkowania cyfrowego pieniądza w dłuższej perspektywie. Na początku maja legislatura stanu Nebraska przyjęła ustawę, która delegalizuje obrót pieniężny cyfrowym dolarem – jeśli CBDC będzie wdrażane w USA.
Wcześniej podobne rozwiązania przyjęły Dakota Południowa i Floryda. – Cyfrowa waluta banku centralnego Bidena ma na celu zwiększenie kontroli rządu nad finansami obywateli, a my na to nie pozwolimy. Na Florydzie cenimy wolność osobistą i nie pozwolimy samolubnym elitom pozbawiać nas wolności – powiedział gubernator Florydy Ron DeSantis.
Podczas trwającej kampanii prezydenckiej kandydat Republikanów Donald Trump obiecał, że jeżeli powróci do Białego Domu to nie dopuści do powszechnego wdrożenia systemu pieniądza cyfrowego.