Ziobro reaguje na "sensacje" Onetu. "Goebbels mógłby się od nich uczyć"
W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu zespołu ds. rozliczeń PiS pojawił się Tomasz Mraz, były dyrektor departamentu zajmującego się Funduszem Sprawiedliwości. Oskarżył on wprost byłe kierownictwo resortu sprawiedliwości o ustawianie konkursów w Funduszu Sprawiedliwości.
Teraz media sprzyjające obecnej władzy (m.in. "nowe" TVP Info oraz portal tvn24.pl) publikują kolejne nagrania, które miał zarejestrować Mraz, gdy jeszcze pracował w MS.
"Sensacje" Onetu
Onet w sensacyjnym tonie opisuje, iż szpital, w którym zabieg miał prezes PiS Jarosław Kaczyński, dostał środki z Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy CMKP. Placówka przekonuje, że wszystkie dotacje miały uzasadnienie merytoryczne.
Dyrektor szpitala, prof. Jarosław Czubak poinformował, że szpital dostał cztery dotacje. Największa, opiewająca na 9.969.000,00 zł, została przyznana na cel: "doposażenie i modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego oraz oddziału rekonstrukcyjno-replantacyjnego". Jest ona podzielona na transze, a ostatnia ma zostać wypłacona z końcem tego roku.
"Teraz manipulują"
Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. "Onet ochoczo brał pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Dziś robi pseudoaferę, że pieniądze dostał też wysoce wyspecjalizowany szpital ortopedyczny w Otwocku. Za te środki szpital kupił najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny dla dzieci i światowej klasy roboty medyczne. Dzięki nim pacjenci z centralnej Polski mogą liczyć na przyszycie odciętych w wypadkach kończyn. Dotąd w tej części kraju nie było to możliwe. Fundusz swoimi dotacjami uratował przed ciężkim kalectwem tysiące ofiar" – napisał prezes Suwerennej Polski.
"Propagandziści Onetu teraz manipulują, pisząc, że dotacje miały związek z operacją Jarosława Kaczyńskiego. Goebbels mógłby się od nich uczyć" – stwierdził Ziobro.
Wyjątkowe urządzenie
Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości w otwockiej klinice powstał m.in. pierwszy na Mazowszu oddział replantacyjno-rekonstrukcyjny. Przekazane środki pomogły w zakupie sprzętu, w tym nowoczesnego mikroskopu chirurgicznego, który pozwala na replantację i rekonstrukcję rąk czy palców. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku zakupił również innowacyjny system diagnostyki obrazowej, który – z racji wielokrotnie mniejszej dawki promieniowania – jest bezpieczniejszy dla pacjentów niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie.
– Dotacja z Ministerstwa Sprawiedliwości umożliwiła nam uruchomienie pracowni niskoemisyjnej radiografii. To ważne tym bardziej, że w czasie wakacji przybywa pacjentów wymagających pilnej pomocy. Nowe urządzenie jest wyjątkowe, niewiele takich pracuje na świecie. O skali naszych potrzeb niech świadczą zaś liczby – miesięcznie wykonujemy tu 12-14 tys. radiogramów. Mamy nadzieję, że ten sprzęt będzie nam służyć przez wiele lat – mówił dyrektor szpitala, prof. Jarosław Czubak.