Inscenizacja "Drogi Krzyżowej" w murach dawnej hitlerowskiej katowni
Autorka "Drogi Krzyżowej" została aresztowana 6 czerwca 1943 r., gdy przerzucała ulotki na teren wojskowy przy ul. Wiśniowej. 20-letnią kobietę Niemcy przez dwa dni przesłuchiwali i torturowali. Następnie zamknięto ją w izolatce.
To wtedy Elżbieta Krajewska napisała na bibule tekst "Drogi Krzyżowej", który następnie udało jej się przekazać jednej z pozostałych więźniarek. W ten sposób tekst opuścił mury więzienia i mógł zostać opublikowany w prasie konspiracyjnej. Sama autorka (znana również pod pseudonimami takimi jak "Litka", "Elitka" czy "Granowską") zmarła w obozie Auschwitz-Birkenau na tyfus.
"Mała święta"
Słynna pisarka Zofia Kossak okreśłlła Elżbietę Krajewską „małą świętą”. „Gdy Litka zasnęła – bo nie można o jej zgonie, powiedzieć inaczej niż: »zasnęła w Panu« – stał się prawdziwy cud w rewirze. Po raz pierwszy, z własnej woli, blokowe i pflegerki nie wytaszczyły trupa za próg, lecz zmarłą zawiniętą w prześcieradło ułożyły na stołkach, jak na katafalku. Z fałd prześcieradła – całunu, wyzierało liczko, prześliczne mimo wyniszczenia, pogodne i uśmiechnięte. Uśmiech anielskiego dziecka działał nawet na znieprawione lagrem prostackie umysły. Zniżały głos, przechodząc obok ciała. Leżała tak do wieczora. Wtedy wyniesiono ją wprost na ciężarówkę” – cytuje wspomnienia Zofii Kossak portal milujciesie.org.pl.
"Droga krzyżowa" w katowni
Inscenizacja na podstawie "Drogi Krzyżowej" zatytułowana „W murach aresztu” odbędzie się w tych samych murach, w których w czasie wojny mieścił się areszt gestapo. Spektakl będzie odbędzie się w poniedziałek 19 marca 2018 r. o godz. 17.00 w Mauzoleum Walki i Męczeństwa (filii Muzeum Więzienia Pawiak) przy al. Jana Chrystiana Szucha 25 w Warszawie.