"Nieprawdziwe i emocjonalne informacje". Prokuratura o wejściu do KRS
"Policja i prokurator weszli dziś bez zapowiedzi do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa. Żądają wydania dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych pod ich nieobecność" – poinformowała dziś w krótkim komunikacie Krajowa Rada Sądownictwa.
W mediach społecznościowych pojawił się również wpis przewodniczącej KRS, sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Sprecyzowała ona, że chodzi o przeszukanie w biurze sędziego Piotra Schaba. Interwencję poselską w siedzibie KRS przeprowadziło dwóch posłów: Sebastian Kaleta i Dariusz Matecki.
Prokuratura o wejściu do Krajowej Rady Sądownictwa: Nieprawdziwe i bardzo emocjonalne informacje
– Pojawiły się w ostatnich chwilach nieprawdziwe i bardzo emocjonalne informacje nt. czynności, która przeprowadzana jest przez prokuratora i funkcjonariuszy policji w budynku przy ulicy Rakowieckiej 30 – powiedziała na briefingu prasowym Anna Adamiak, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego.
– Czynność ta polega na żądaniu wydania rzeczy przez zastępców rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, a mianowicie akt postępowań dyscyplinarnych, które to rzecznicy powinni przekazać kilka miesięcy temu rzecznikom dyscyplinarnym ministra sprawiedliwości, tzw. rzecznikom ad hoc – mówiła dalej.
Poinformowała również, że 25 marca Prokuratura Krajowa wszczęła postępowanie ws. przekroczenia uprawnień przez zastępców rzecznika dyscyplinarnego w związku z odmową przekazania powołanym rzecznikom określonych akt postępowań dyscyplinarnych.
"Czynności nie mają nic wspólnego z działalnością KRS"
– Czynności przeprowadzane są dzisiaj w siedzibie biura zastępców rzecznika dyscyplinarnego, które to biura mieszczą się pod adresem siedziby Krajowej Rady Sądownictwa. Czynności przeprowadzane przez prokuratora nie mają nic wspólnego z działalnością KRS, jak również nie obejmują pomieszczeń zajmowanych przez KRS – podkreśliła.
– Nieprawdą więc jest pojawiająca się w przestrzeni publicznej informacja, że działania prokuratury stanową naruszenie praw konstytucyjnego organu, jakim jest KRS, bo czynności tego organu nie dotyczą – dodała.