Izrael atakuje centrum Gazy. Tragedia Palestyńczyków, dziesiątki ofiar
Izraelskie wojska (IDF) przeprowadzają ofensywę na centrum zniszczonego miasta Gaza. Jak przekazał powołując się na mieszkańców Reuters, są to jedne z najintensywniejszych ataków w trwającej od dziewięciu miesięcy wojnie przeciwko terrorystom z Hamasu. Izraelska inwazja przyniosła jednak zniszczenie i śmierć olbrzymiej liczby cywilów. Lokalne władze także przekazały, że w nalotach na Gazę zginęły dziesiątki osób.
IDF atakuje Gazę
Miasto, położone w północnej części Strefy Gazy, było intensywnie bombardowane w nocy z niedzieli na poniedziałek. Rano izraelskie czołgi wjechały do zniszczonego centrum z co najmniej trzech kierunków. Agresję lądową wspiera silny ostrzał lotniczy i artyleryjski – informuje Reuters.
Gaza, przed wojną największe miasto palestyńskiej enklawy, była jednym z pierwszych celów izraelskiej ofensywy lądowej, rozpoczętej jesienią ubiegłego roku. Większość mieszkańców uciekła na południe Strefy Gazy, niektórzy musieli przemieszczać się wielokrotnie. Mimo to, w ruinach nadal przebywają setki tysięcy ludzi – przypomina agencja AP.
"Rozpoczęliśmy operację wymierzoną w terrorystów z Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oraz ich infrastrukturę" – potwierdziła armia Izraela w poniedziałek. Wojsko wydało nowe nakazy ewakuacji dla mieszkańców kilku dzielnic Gazy. Zapowiedziano również otwarcie korytarza humanitarnego, aby umożliwić cywilom ucieczkę na południe Strefy Gazy.
Na platformie X można zobaczyć nagrania i zdjęcia pokazujące skalę zniszczeń i cierpienie ofiar, w tym dzieci. Z uwagi na drastyczność materiałów, nie zamieszczamy ich w naszych tekstach.
Jerozolima. Patriarchat potępia izraelskie ataki na ludność cywilną
Łaciński Patriarchat Jerozolimy "z poważnym zaniepokojeniem" przyjął wiadomość o atakach na szkołę Świętej Rodziny w Gazie, które najwyraźniej zostały przeprowadzone przez izraelską armię. Nagrania i doniesienia medialne z tego miejsca – czytamy w nocie Patriarchatu – zawierają sceny ofiar cywilnych i zniszczenia kompleksu.
Należąca do Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy szkoła Świętej Rodziny była od początku wojny miejscem schronienia dla setek cywilów. Nie przebywa w niej żaden personel religijny – stwierdzono. W nocie Patriarchat Łaciński "potępia w najostrzejszych słowach ataki na ludność cywilną lub wszelkie działania wojenne, które nie zapewniają, aby ludność cywilna pozostawała poza miejscem walk". Stale modlimy się o Boże miłosierdzie i mamy nadzieję, że strony osiągną porozumienie, które położy kres przerażającej krwawej rzezi i katastrofie humanitarnej w regionie – czytamy w komunikacie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.
Wojna Izraela z Hamasem
Przypomnijmy, że konflikt izraelsko-palestyński eskalował po ataku brygady al-Qassam (zbrojne ramię Hamasu) na Izrael. Hamas to partia polityczna, a zarazem radykalna organizacja islamska i terrorystyczna, która określa swój główny cel jako wyzwolenie Palestyny spod izraelskiej okupacji.
7 października hamasowcy przeprowadzili atak rakietowy, a następnie wtargnęli w wielu miejscach na terytorium Izraela, uderzając na ponad 20 miejscowości. Użyto w tym celu m.in. paralotni i tunelów podziemnych. Ofiarami stali się izraelscy cywile i funkcjonariusze. Mudżahedini zabili co najmniej 1300 osób i wzięli około 200 zakładników.
W reakcji władze Izraela ogłosiły wojnę przeciwko Hamasowi i rozpoczęły bombardowania, a następnie inwazję lądową na Strefę Gazy. Jako strategiczny cel operacji wskazały likwidację tamtejszego Hamasu i trwałą neutralizację zagrożenia z tego kierunku dla Izraela. Inwazja Izraela na Strefę Gazy doprowadziła do poważnego zaognienia stosunków z częścią państw na Bliskim Wschodzie oraz wzajemnymi ostrzałami z operującym w Libanie Hezbollachem.