Franciszek: Żadna maszyna nigdy nie powinna pozbawiać życia człowieka
Międzyreligijne spotkanie Etyka Sztucznej Inteligencji na rzecz Pokoju zostało zorganizowane przez Papieską Akademię Życia, Religie na rzeczy Pokoju w Japonii, Forum dla Pokoju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Komisję ds. Stosunków Międzyreligijnych Naczelnego Rabinatu Izraela. Spotkanie odbyło się w Hiroszimie. Uczestniczyli w nim liderzy firm tj. Microsoft, IBM, Cisco, a także przedstawiciele ONZ i wszystkich głównych religii świata. Choć papież Franciszek nie przybył na konferencję, to jednak skierował do uczestników swoje przesłanie.
Nowa era maszyn
W przesłaniu Ojciec Święty przytacza swoje przemówienie nt. sztucznej inteligencji (AI – przyp. red.), które wygłosił na szczycie G7. Wspomina w nim o różnicy pomiędzy decydowaniem człowieka a podejmowaniem decyzji przez maszynę. "Skazalibyśmy ludzkość na beznadziejną przyszłość, gdybyśmy odebrali ludziom możliwość decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów dokonywanych przez maszyny" – napisał Franciszek, tłumacząc, że decyzje maszyn opierają się na algorytmach i statystykach. Liderów w dziedzinie AI papież Franciszek wezwał do "ochrony godności człowieka w tej nowej erze maszyn".
W swoim przesłaniu opublikowanym 10 lipca Ojciec Święty odnosi się też do nowoczesnej broni. "Ważne jest, abyśmy zjednoczeni jako bracia, mogli przypomnieć światu, że pilnie należy na nowo przemyśleć rozwój i wykorzystanie śmiercionośnej broni autonomicznej, aby zakazać jej stosowania i wprowadzić bardziej znaczącą ludzką kontrolę nad tą bronią" – pisał papież Franciszek. Głowa Kościoła zaapelowała o zakaz stosowania autonomicznych śmiercionośnych systemów uzbrojenia. Tego typu broń wykorzystuje algorytmy do namierzania i nie potrzebuje sterowania przez człowieka.
"Żadna maszyna nie powinna nigdy pozbawiać życia człowieka" – apelował Ojciec Święty.
Sztuczna inteligencja to temat papieskiego orędzia pokojowego na rok 2024. Papież Franciszek w swoim orędziu zaleca światowym przywódcom przyjęcie międzynarodowego traktatu regulującego rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.