Minister finansów o silnej złotówce: Przeszkadza w eksporcie
– Silny złoty nie pomaga naszym eksporterom. Od 15 października polski złoty bardzo się umocnił i widzimy, że niektóre przedsiębiorstwa eksportowe postrzegały to jako problem – powiedział Domański w TVP World.
Zastrzegł, że minister finansów nie ingeruje w wartość pieniądza.
– Jako ministra finansów jest dla mnie niezwykle istotne utrzymanie niezależności banku centralnego i nigdy nie komentuję ruchów NBP i kwestii stóp procentowych, także z powodu inwestorów zagranicznych, gdyż jest dla nich istotne utrzymanie tej niezależności banku centralnego – dodał.
Domański o wzroście PKB
– Sądzę, że 3,1 proc. wzrostu PKB jest poziomem bezpiecznym, ale jeżeli miałbym obstawiać, powiedziałbym raczej, że spodziewamy się 3,3 proc. niż poziomu niższego niż 3 proc. Czujemy się bezpiecznie, czujemy się komfortowo z naszymi obecnymi prognozami – powiedział Domański w TVP World.
"Widzimy, że wpływy do budżetu poprawiają się. Jedynie w czerwcu nasze dochody z VAT wzrosły o 30 proc. r/r. To dobre wskaźniki" – dodał.
Przypomniał, że w ub. roku polska gospodarka wzrosła jedynie o 0,2 proc. PKB.
"Więc znacznie przyśpieszamy, ale co istotniejsze to to, że następnego roku oczekujemy wzrostu polskiej gospodarki o 3,7 proc.. Więc Polska znajdzie się wśród najszybciej rosnących gospodarek w Unii Europejskiej" – podkreślił.
Wskazał, że "głównym napędem polskiej gospodarki jest konsumpcja, nastąpił znaczny wzrost pensji dla nauczycieli, pracowników administracji publicznej".
– Widzimy, że ludzie wydają więcej – dodał.
– To, czego nam ciągle brakuje to inwestycje, ale sądzę, że w II połowie roku i z pewnością w 2025 zobaczymy także znaczący wzrost inwestycji – wskazał minister.
Podkreślił, że obecnie Polska wydaje 4,1 proc. PKB na obronność, a w roku przyszłym wydatki na ten cel wzrosną nie tylko nominalnie, ale także jako udział w PKB.