CrowdStrike – to oni mają odpowiadać za globalną awarię
W piątek awaria systemu Microsoft spowodowała gigantyczne zamieszanie. Do przerw w działaniu systemów informatycznych doszło w wielu krajach na całym świecie, m.in. na lotnisku w Berlinie w Niemczech, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie, w Google Cloud i na lotnisku Gatwick w Wielkiej Brytanii. Utrudnienia dotknęły także koleje.
Globalny paraliż
Największa brytyjska spółka kolejowa, do której należą Southern, Thameslink, Gatwick Express i Great Northern, ostrzegła pasażerów, że mogą spodziewać się utrudnień z powodu "rozległych problemów informatycznych". W międzyczasie wszystkie loty kilku największych amerykańskich linii lotniczych, w tym Delta, United i American Airlines, zostały uziemione.
Szybko wykluczony został atak hakerski, m.in. australijskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewniło, że "nie dzieje się nic, co mogłoby na niego wskazywać".
"Australijska firma AGL Energy Ltd. poinformowała w poście na X, że obecnie ma problemy z systemem z powodu awarii CrowdStrike. Nazwa firmy przewijała się w komunikatach kilku innych przedsiębiorstw i instytucji. Problematyczne okazało się najnowsze uaktualnienie oprogramowania, które odmawia współpracy komputerom z systemem Windows. Sprawa jest na tyle poważna, że użytkownicy widzą tylko słynny »niebieski ekran« i niewiele mogą na usterkę poradzić" – informuje TVP.Info.
CrowdStrike zajmuje się cyberbezpieczeństwem
Siedziba firmy CrowdStrike mieści się w Austin, w Teksasie. Firma powstała w 2011 r. i została założona przez Georgea Kurtza, Dmitria Alperovitcha i Gregga Marstona.
CrowdStrike jest amerykańską firmą zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Jej głównym produktem jest platforma CrowdStrike Falcon. Firma oferuje usługi i rozwiązania z zakresu ochrony przed cyberatakami, w tym ochronę przed malware (złośliwe oprogramowanie, wirusy), oprogramowaniem ransomware (które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego), zaawansowanymi trwałymi zagrożeniami oraz innymi rodzajami cyberzagrożeń.