Trybunał ONZ zabrał głos ws. działań Izraela. Padły poważne oskarżenia
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, czyli najwyższy organ sądowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), wydał niewiążącą opinię doradczą ws. polityki i działań Izraela na terytoriach palestyńskich. Wnioskowało o nią Zgromadzenie Ogólne ONZ. Opinię odczytał podczas piątkowej sesji przewodniczący Trybunału Nawaf Salam.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: Izrael łamie Konwencję genewską i prawo międzynarodowe
Sprawa dotyczy statusu okupowanych od 57 lat przez Izrael ziem Zachodniego Brzegu Jordanu i Jerozolimy Wschodniej, a także Strefy Gazy, gdzie nie ma żydowskich osadników. To właśnie tam Palestyńczycy chcą utworzyć swoje niepodległe państwo. Izrael z kolei uważa jednak Zachodni Brzeg za terytorium sporne i chce, aby jego przyszłość była przedmiotem negocjacji.
"Przesiedlanie osadników przez Izrael na Zachodni Brzeg i do Jerozolimy oraz utrzymywanie przez Izrael ich obecności" jest "sprzeczne z artykułem 49. Czwartej Konwencji Genewskiej" – orzekło 15. sędziów z całego świata.
W opinii stwierdzono również, że wykorzystanie zasobów naturalnych tych ziem przez Izrael jest niezgodne z prawem międzynarodowym. Co więcej, podkreślono, praktyki i polityka Izraela naruszają prawo Palestyńczyków do samostanowienia.
Sąd orzekł ponadto, że Izrael musi wypłacić odszkodowania za szkody spowodowane okupacją.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Hadze jest głównym organem sądowniczym ONZ. Składa się z 15 niezależnych sędziów. Ich wyboru, z listy osób wyznaczonej przez grupy narodowościowe Stałego Trybunału Arbitrażowego, dokonuje bezwzględną większością głosów Zgromadzenie Ogólne i Rada Bezpieczeństwa podczas głosowania przeprowadzanego w każdym z tych organów osobno. Do kompetencji MTS należy rozstrzyganie sporów międzynarodowych, wydawanie opinii doradczych dla organów ONZ i innych organizacji międzynarodowych. Wydawane przez niego wyroki są dla stron ostateczne.