Radna KO została prezesem fabryki rakiet. Wcześniej zajmowała się miejską zielenią
Renata Gruszczyńska, która do tej pory pełniła funkcję radnej sejmiku województwa świętokrzyskiego, została wybrana na prezesa firmy Mesko 10 lipca. Okoliczności jej wyboru budzą jednak sporo pytań.
Wirtualna Polska próbowała dowiedzieć się od Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która jest głównym akcjonariuszem Mesko w Skarżysku-Kamiennej, jakie okoliczności sprawiły, że to właśnie Gruszczyńska objęła tak ważną funkcję. PGZ odmawia jednak ujawnienia szczegółów.
"Rada Nadzorcza Mesko (...) wybrała najlepszego kandydata spośród osób aplikujących na to stanowisko, którym okazała się Renata Gruszczyńska" – przekazała PGZ w odpowiedzi na wysłanego maila. Grupa nie chce także ujawnić, kim byli kontrkandydaci byłej radnej KO oraz jakie mieli kompetencje, zasłaniając się ochroną danych osobowych.
Kompetencje radnej
Firma Mesko oraz PGZ wskazują, że Gruszczyńska jest osobą z wieloletnim doświadczeniem w administracji rządowej i samorządowej w zakresie zarządzania, rachunkowości, wdrażania planów strategicznych i projektów inwestycyjnych. Miała również zajmować kierownicze stanowiska w służbach mundurowych.
Tymczasem z biogramu z Urzędu Miasta Kielce dowiadujemy się, że Gruszczyńska pracowała do tej porty w Inspekcji Transportu Drogowego, była komendantką Straży Miejskiej oraz dyrektorką Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Ostatnio zaś kierowała spółką Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. W kwietniu tego roku została wybrana na radną sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Mesko podkreśla także, że kobieta była w przeszłości żołnierzem 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i interesuje się strzelectwem.
Gruszczyńska znajduje się także na dostępnej publicznie liście osób, które wpłaciły pieniądze na Koalicję Obywatelską.
Co produkuje Mesko
Mesko S.A. jest producentem światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej ze 100-letnim doświadczeniem produkcyjnym. Podstawowy zakres działania obejmuje produkcję na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.
Produkty firmy są używane przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Przedsiębiorstwo jest także uznanym dostawcą wyrobów dla wojsk NATO. Zakłady dysponują nowoczesną technologią produkcji rakiet i amunicji w tym podkalibrowej oraz infrastrukturą do utylizacji zbędnych środków bojowych.
W fabryce w Skarżysku-Kamiennej wytwarza się m.in. amunicję czołgową 120 mm i 125 mm, artyleryjską 155 mm oraz przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun.
Na początku czerwca tego roku w zakładzie firmy doszło do eksplozji, w wyniku której jedna osoba zginęła.