"Do Rzeczy" nr 32: Bluźniercy! Dlaczego chrześcijan można bezkarnie obrażać
– Obsceniczna parodia „Ostatniej wieczerzy” na otwarciu igrzysk nie wzięła się znikąd. Ten rytualny akt przemocy symbolicznej wypływał z silnej we Francji wielowiekowej tradycji – pisze Kacper Kita w tekście „Antykatolicyzm we Francji”.
– Europa pokazała na otwarciu igrzysk, że jest w schyłkowej fazie. To jak zaproszenie dla wrogów Zachodu, by zwiększyli wysiłki w wojnie cywilizacyjnej, którą od dawna prowadzą – przestrzega Rafał A. Ziemkiewicz w tekście „Katastrofa paryska”
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Pierwsze głosy „moralnego niepokoju” publicystów, którzy dotąd jednoznacznie wspierali linię nowego rządu, pokazują, że nie daje się nie zauważać oczywistych wad polityki Donalda Tuska – analizuje Piotr Semka w tekście „Rekonkwista dość niepewna siebie”.
– Reakcja, z którą spotka łam się po swoim przemówieniu w Parlamencie Europejskim, kiedy miałam okazję powiedzieć z mównicy prosto w oczy Ursuli von der Leyen, co o jej polityce myślą ludzie, że nie chcą takich ludzi na najwyższych stanowiskach w Brukseli, może być oznaką przełomu. Wyczuwa się społeczne zapotrzebowanie, żeby w końcu uderzyć pięścią w stół i wygarnąć prawdę eurokratom – mówi w rozmowie z Ryszardem Gromadzkim eurodeputowana Konfederacji, Ewa Zajączkowska-Hernik.
Jan Fiedorczuk o CPK jako projekcie zmiany w polskim społeczeństwie w tekście „Przegapiona rewolucja”
Łukasz Warzecha w tekście „Co nam szykuje Ursula” wskazuje, jak złe plany dla Unii i Polski ma szefowa Komisji Europejskiej.
– Jeśli dyrektor generalny WHO ogłosi międzynarodowy stan zagrożenia pandemicznego ptasią grypą, to wrócą maseczki, izolacja, kwarantanna i obowiązkowe szczepienia. Akcjonariusze firm farmaceutycznych już zacierają ręce – ostrzega Mariusz Jagóra w tekście „WHO – pandemia na żądanie”.
– Chińczykom nie opłaca się kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Stąd najpewniej zmniejszenie presji migracyjnej. I nieśmiałe gesty Łukaszenki, który próbuje, jak dawniej, prowadzić politykę wielowektorową – Maciej Pieczyński analizuje sytuację na Białorusi w tekście „W co gra Łukaszenka”.
Jan Bogatko pokazuje, jak wygląda „Wolność prasy po niemiecku”.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 5 sierpnia 2024 r.