Koniec Igrzysk w Paryżu. Ile medali zdobyła Polska?

Aleksandra Mirosław i Aleksandra Kałucka na podium Źródło: PAP / Adam Warżawa
Niedziela była ostatnim dniem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polska w klasyfikacji medalowej zajęła dopiero 42. miejsce.

Nadszedł czas, aby podsumować Igrzyska Olimpijskie, które rozpoczęły się w Paryżu 26 lipca. Najwięcej medali, bo 126, zdobyły Stany Zjednoczone (40 złotych, 44 srebrne i 42 brązowe). Drugie są Chiny z 91 medalami (40 złotych, 27 srebrnych, 24 brązowe). Na najniższym stopniu podium jest Japonia (20 medali złotych, 12, srebrnych, 24 brązowych).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Australia (18, 19, 16) oraz Francja (16, 26, 22). W czołowej "30" są też m.in. Kenia, Irlandia, Iran, Ukraina, Gruzja, Czechy i Azerbejdżan.

Polska w klasyfikacji medalowej zajęła dopiero 42. miejsce. Nasi reprezentanci zdobyli w sumie 10 medali. Jedyny, złoty, wywalczyła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas. Polscy sportowcy przywiozą do kraju także 4 medale srebrne i 5 brązowych.

Jednocześnie Igrzyska w Paryżu to pod względem liczby zdobytych medali najsłabszy występ Polaków od IO w Melbourne w 1956 r., kiedy Biało-Czerwoni dziewięciokrotnie stanęli na podium i też mieli tylko jedno złoto. Trzy lata temu podczas rywalizacji w Tokio, polscy sportowcy byli w klasyfikacji medalowej na 17. pozycji.

Najwięcej zawodu przynieśli lekkoatleci. "Królowa sportu" przyniosła Polsce tylko jeden medal.

Polscy medaliści z Paryża

Pełna lista zawodników, którzy zdobyli medale dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Paryżu:

Aleksandra Mirosław – złoto (wspinaczka); Klaudia Zwolińska – srebro (slalom K1, kajakarstwo górskie); Drużyna siatkarzy – srebro; Julia Szeremeta – srebro (boks); Daria Pikulik – srebro (kolarstwo torowe); Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański – brąz (czwórka podwójna mężczyzn, wioślarstwo); Iga Świątek – brąz (tenis); Natalia Kaczmarek – brąz (bieg na 400m); Aleksandra Kałucka – brąz (wspinaczka); Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka – brąz (szpada, szermierka).