Pokojowa Nagroda Nobla dla działaczy antyjądrowych
Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2024 przyznano Nihon Hidankyo – Japońskiej Konfederacji Organizacji Ofiar Bomb A i Wodorowych – za jej aktywizm przeciwko broni jądrowej. Nagroda zostanie wręczona otrzymają podczas ceremonii 10 grudnia w Oslo w Norwegii.
Nagrodę przyznano Nihon Hidankyo za "wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej i za wykazanie poprzez relacje świadków, że broń jądrowa nigdy więcej nie powinna zostać użyta". Nihon Hidankyo (znana również jako Hibakusha) to organizacja zrzeszająca osoby, które ocalały po ataku jądrowym Stanów Zjednoczonych na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r. Komitet Noblowski oświadczył, że chce "uhonorować wszystkich ocalałych (...), którzy pomimo fizycznego cierpienia i bolesnych wspomnień, zdecydowali się wykorzystać swoje kosztowne doświadczenia, aby pielęgnować nadzieję i zaangażowanie na rzecz pokoju".
– Świadectwo Hibakusha – tych, którzy przeżyli Hiroszimę i Nagasaki – jest uniwersalne – uzasadniał Joergen Watne Frydnes, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego. – Każde słowo, które przywołuje możliwość użycia broni nuklearnej, stanowi krytyczne zagrożenie dla całej ludzkości – wskazał.
Jest to drugi pokojowy Nobel dla japońskich działaczy sprzeciwiających się broni atomowej. 50 lat temu za wysiłki na rzecz przyjęcia traktatu o zakazie proliferacji broni nuklearnej nagrodę otrzymał Eisaku Sato.
Pokojowa Nagroda Nobla
W roku 2023 Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Irance Narges Mohammadi za walkę z uciskiem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz promowania praw człowieka i wolności dla wszystkich. W roku 2022 otrzymali ją wspólnie Aleś Bialacki (Białoruś), Stowarzyszenie Memoriał (Rosja) i Centrum Wolności Obywatelskich (Ukraina) za dokumentowanie zbrodni wojennych, łamania praw człowieka i nadużyć władzy.
Wyróżnienie to ufundowane zostało testamentem szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla. Nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Nobla.