Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu. Trzeba spełnić ważny warunek
Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat będzie przyznawane z urzędu i wyniesie 6 246,13 zł brutto miesięcznie. Za ustawą głosowało 408 posłów, 16 było przeciw, a jeden parlamentarzysta się wstrzymał.
Zgodnie z ustawą, świadczenie będzie corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r. Waloryzacja ma się odbywać w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Po złożeniu pod ustawą podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Prawo do świadczenia przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie.
Świadczenie honorowe dla stulatków
Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa ma zastąpić pozaustawowy mechanizm przyznawania specjalnego świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie świadczenie honorowe przyznawane jest przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. i traktowane jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku.
Świadczenie wypłacane jest dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty. "Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby dostać dodatkowo premię za wiek. ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia" – czytamy na stronie ZUS.