Macron przemówi w katedrze Notre–Dame. Ujawniono szczegóły uroczystości
Szczegóły dwudniowych uroczystości ujawnił arcybiskup stolicy Francji Laurent Ulrich, odbędą się one 7 i 8 grudnia.
Ponowne otwarcie katedry
W sobotę 7 grudnia drzwi katedry zostaną otwarte dla publiczności po raz pierwszy od 15 kwietnia 2019 roku. W czasie ceremonii oddania świątyni do użytku głos zabierze prezydent Emmanuel Macron, aby ogłosić, że – zgodnie z obietnicą złożoną po pożarze – "wygraliśmy zakład, iż ponowne otwarcie odbędzie się za pięć lat".
– Nie oddadzą mi kluczy, bo nigdy ich nie zgubiłem – żartuje abp Ulrich, przypominając, że choć katedra jest własnością państwa, to jej użytkownikiem jest Kościół katolicki.
Hierarcha ujawnił, że zamierza na początku zapukać do drzwi katedry na znak, że duchowieństwo i wierni znowu są w świątyni, sprawując służbę Bożą. Ten symboliczny gest potwierdzi duchową rolę katedry Notre-Dame dla katolików.
Bogaty plan uroczystości
"Przebudzone" zostaną odrestaurowane organy, a na zakończenie Nieszporów zabrzmi hymn "Magnificat" (Wielbi dusza moja Pana).
Następnego dnia, w czasie pierwszej Mszy św. w oddawanej do użytku świątyni, abp Ulrich dokona poświęcenia nowego ołtarza głównego.
Ponieważ w katedrze jest 1500 miejsc siedzących, uroczystości ponownego otwarcia katedry potrwają osiem dni, aby więcej osób mogło wziąć w nich udział. Każdego dnia odprawiana będzie Msza św.
Następnie przez pół roku, do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, przypadającej 8 czerwca 2025 roku, odprawiane będą codziennie trzy Msze św. Do świątyni przybywać będą w tym czasie pielgrzymki z parafii i diecezji z całej Francji.
15 kwietnia 2019 roku w katedrze Notre-Dame, która do tej pory uważana była za spuściznę religii chrześcijańskiej, wybuchł pożar. Świątynia uległa zniszczeniu, choć nie w całości. Ogień strawił część sklepień oraz iglicę kaplicy. W wyniku pożaru zawalił się dach katedry. Przyczyny pożaru były badane przez prokuraturę śledczą. Wykluczono jednak celowe podpalenie i atak terrorystyczny. Przyjmuje się, że powodem rozprzestrzeniania ognia było niedopatrzenie w czasie prowadzonych prac remontowych.