"Grób Rybaka". Jest zapowiedź drugiego odcinka filmu Pawła Lisickiego
– Dlaczego znalezienie grobu i zwłok świętego Piotra odbiło się tak niewielkim echem? Może w dzisiejszym dialogiczno-ekumenicznym świcie zbyt głośne mówienie byłoby kłopotliwe dla powątpiewających i inaczej wierzących? Wielu w ogóle nie słyszało o największym odkryciu archeologicznym XX wieku, o największym w ogóle odkryciu archeologicznym w dziejach Kościoła. Tym bardziej trzeba o nim opowiedzieć – podkreśla Paweł Lisicki.
Gdzie znajduje się grób św. Piotra?
Scenariusz filmu "Grób Rybaka" oparty był na jedynej polskiej książce opisującej badania watykańskich podziemi, napisanej na podstawie śledztwa dziennikarskiego redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" Pawła Lisickiego.
Historia odkrywania grobu świętego Piotra rozegrała się w najgorszym okresie II wojny światowej. To wtedy wysłani przez Piusa XII archeologowie odkryli starożytny cmentarz pod Bazyliką i położony w jego centrum grób Apostoła. Na całą niezwykle fascynującą historię można patrzeć jako na ciąg nieprawdopodobnych przypadków, niezwykłych krachów i zbiegów okoliczności albo jak na działanie Bożej Opatrzności.
Co zobaczymy w drugim odcinku „Grobu Rybaka”?
Redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” opisuje okoliczności dokonania niezwykłego odkrycia.
– Archeologowie, posuwając się bardzo powoli, odkrywają kolejne mauzolea pogańskie, ale odkrywają też miejsce, które uważają najprawdopodobniej za początek, nazwijmy to – dziurę w ziemi, pierwotny grób św. Piotra – tłumaczy Paweł Lisicki.
Uwagę zwraca również przekaz informacji, jaki wówczas nastąpił. – Tak naprawdę, to nie Pius XII jako pierwszy ogłosił, że znaleziono grób św. Piotra, tylko zrobił to "New York Times" – przypomina publicysta.
Czy ktoś lub coś ukrywa prawdę o istnieniu świętego Piotra? – o tym dowiedzą się Państwo z produkcji Pawła Lisickiego. Wszyscy, którzy chcieliby pomóc w powstaniu filmu "Grób Rybaka" i jego kolejnych odcinków, mogą to zrobić wspierając zbiórkę na platformie Zrzutka.pl.
Zwiastun drugiego odcinka filmu "Grób Rybaka":
Poniżej specjalne podziękowanie Pawła Lisickiego, red. naczelnego "Do Rzeczy". Pierwszy odcinek filmu znajdą na końcu artykułu tylko Czytelnicy posiadający aktywną subskrypcję „DO RZECZY+”.