PZU odcina się od zatrzymania Olejniczaka. "Nic wspólnego"
Zatrzymanie Wojciecha Olejniczaka – członka rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) delegowanego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu – dotyczy aktywności zawodowej Wojciecha Olejniczaka z okresu 2016-2019, na kilka lat przed dołączeniem do rady nadzorczej PZU, podał ubezpieczyciel.
"PZU SA otrzymał dziś informację – dostępną w domenie publicznej – w sprawie zatrzymania Wojciecha Olejniczaka, członka rady nadzorczej delegowanego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu. Z wiedzy jaką posiadamy, zatrzymanie nie ma nic wspólnego z działalnością biznesową PZU SA, a dotyczy aktywności zawodowej Wojciecha Olejniczaka z okresu 2016-2019, na kilka lat przed dołączeniem do rady nadzorczej PZU SA" – czytamy w komunikacie.
"Dzisiaj rano w Warszawie, Radomiu i Zgierzu agenci CBA zatrzymali 6 osób. Po zakończeniu czynności procesowych osoby te zostaną przewiezione do wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. Na tym etapie są to jedyne informacje, które mogę Państwu przekazać" – taki komunikat opublikował w środę Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra-koordynatora służb specjalnych.
O tym, że wśród zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest Wojciech Olejniczak jako pierwszy poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych dziennikarz Piotr Nisztor. "Ma usłyszeć zarzuty w katowickiej prokuraturze. Oprócz niego zatrzymano też kilka innych osób. Zapowiada się grubooo" – napisał na platformie X.
Były szef SLD, były minister, ekonomista. Kim jest Wojciech Olejniczak?
W ostatnich latach Wojciech Olejniczak stronił od czynnej polityki. Od 2016 jako ekonomista z wykształcenia związany jest z sektorem bankowym. Pracował w Alior Banku i mBanku. W przeszłości pełnił też rolę doradcy prezesa NBP Marka Belki. W 2024 roku wszedł w skład rad nadzorczych Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń oraz VRG.
Warto jednak przypomnieć, że Olejniczak ma bogatą kartę polityczną, związaną z lewicą. W 2000 roku był w sztabie wyborczym Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie odpowiadał za stronę medialną i wizualną kampanii. Przez trzy lata kierował Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W latach 2003-2005 był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi także posłem na Sejm przez trzy kolejne kadencje (lata 2001-2009). Później z powodzeniem startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Porażki wyborcze zaliczył w walce o fotel prezydenta Warszawy w 2010 roku i w wyborach europejskich cztery lata później, kiedy nie uzyskał reelekcji.