Zełenski może opuścić Ukrainę? "Od dwóch tygodni krąży plotka"
Gazeta, która powołuje się na źródła rządowe w Kijowie pisze, że od dwóch tygodni w kręgach dyplomatycznych stolicy Ukrainy krąży plotka, że gdy dojdzie do hipotetycznego zawieszenia broni, Zachód przekona Zełenskiego, aby wyjechał do Wielkiej Brytanii, a na Ukrainie zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie.
Według tych doniesień po "zesłaniu" Zełenskiego za granicę, na Ukrainie miałyby zostać rozmieszczone europejskie siły pokojowe, głównie wojska z Wielkiej Brytanii i Francji. Kijów mógłby też liczyć na "szybkie" przystąpienie do Unii Europejskiej i pomoc na powojenną odbudowę kraju.
ISW: W listopadzie Ukraina straciła najwięcej terytoriów od marca 2022 roku
Według ekspertów amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), w listopadzie Rosja zajęła najwięcej terytoriów Ukrainy od marca 2022 r., głównie na wschodzie kraju, w pobliżu Pokrowska. Zajęty obszar odpowiada wielkości Singapuru.
Zdaniem ISW od początku wojny Moskwa zajęła łącznie 68,5 tys. km2, czyli około 19 proc. całego terytorium Ukrainy sprzed 2014 r., w tym zaanektowany Krym i część Donbasu.
"Wall Street Journal" podał w czwartek, że Andrij Jermak, najbliższy doradca Wołodymyra Zełenskiego, spotkał się w Waszyngtonie z wysokimi rangą współpracownikami prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.
Ukraina zmęczona blisko trzyletnią wojną chce jasno zasygnalizować swoją gotowość do zawarcia pokoju. Musi to być jednak "trwały pokój" – twierdzą źródła "WSJ" znające stanowisko Kijowa.
Dla Rosji wojna to "specjalna operacja wojskowa"
Wojna Rosji z Ukrainą trwa od 24 lutego 2022 r. i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej i upadku hitlerowskich Niemiec w 1945 r.
Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Inwazję poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Moskwa domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy, a także uznania okupowanego od 2014 r. Krymu za rosyjski.
Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Moore powiedział w zeszłym tygodniu, że jeśli Putin zwasalizuje Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej, a wtedy bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, Francji, Europy i bezpieczeństwo transatlantyckie będzie zagrożone.