Pieniądze dla PiS. Opinie Polaków są podzielone
Według najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", 47,1 proc. respondentów uważa, że minister finansów Andrzej Domański powinien wypłacić pieniądze Prawu i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania jest 46,9 proc. biorących udział w badaniu. Stanowiska w tej sprawie nie potrafi zająć 6 proc. ankietowanych. Co ciekawe, większość wyborców Trzeciej Drogi oraz Lewicy opowiada się za wpłatą środków. Przeciwny jest, co nie dziwi, elektorat Koalicji Obywatelskiej.
Domański śle pisma do PKW
W środę szef resortu finansów wysłał kolejne pismo do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym domaga się od niej wyjaśnienia kwestii środków dla PiS.
W dokumencie czytamy, że prośba o wyjaśnienie wątpliwości wynika z zasady zaufania do państwa i pewności prawa (art. 2 ustawy zasadniczej), rzetelności i sprawności działania władz publicznych (tu minister wskazuje preambułę), zasady legalizmu (art. 7 konstytucji), a także współpracy organów administracji przy realizacji zadań publicznych. W dalszej części pisma Domański wskazał przepisy kodeksu wyborczego i ustawy o partiach politycznych.
8 stycznia minister finansów zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o wykładnię podjętej przez nią pod koniec grudnia uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.
Dzień później sędzia Sylwester Marciniak, Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w odpowiedzi na pismo ministra finansów zwrócił się "z uprzejmą prośbą o niezwłoczne wskazanie podstawy prawnej wniosku o wykładnię uchwały PKW w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS".
PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych w 2023 r., realizując tym samym decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.