"Ten akt ma szczególny wymiar". Tusk i Trudeau podpisali porozumienie dot. energii nuklearnej

Premier Kanady Justin Trudeau przybył we wtorek do Warszawy. – Dzisiaj rozmawialiśmy o dobrych relacjach polsko-kanadyjskich, ale także o praktycznych konsekwencjach tej współpracy. Przed chwilą podpisaliśmy porozumienie, które daje ramy prawne, które umożliwią jeszcze bardziej intensywną współpracę, jeśli chodzi o energię nuklearną – poinformował Donald Tusk. – Nasza współpraca ma służyć pokojowemu wykorzystaniu energii nuklearnej – podkreślił.
– Dla Polski ten dzisiejszy akt i nasze rozmowy mają szczególny wymiar, ponieważ, jak wiecie, jesteśmy na drodze do własnej energetyki jądrowej, Kanada ma tutaj bardzo dobre doświadczenia – stwierdził szef rządu. Zaznaczył, że głównym dostawcą technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest firma Westinghouse, która jest własnością koncernów kanadyjskich.
"Żeby Polska stała się liderem i wzorem postępowania"
– Na dzisiejszym spotkaniu z szefową Google usłyszałem, że nie tylko dla Google, ale także dla innych gigantów wysokiej technologii, Polska powinna stać się centrum regionalnym oraz europejskim, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo – przekazał Donald Tusk podczas konferencji prasowej.
– Polska wkracza na drogę bardzo przyspieszonego rozwoju gospodarczego oraz technologicznego. Za kilka dni będę informował o zamiarach inwestycyjnych, o naszej współpracy z tak ambitnymi i tak pożądanymi partnerami jak Kanada, a także z największymi firmami na świecie. Po to, żeby Polska stała się liderem nowoczesnych technologii i pewnym wzorem postępowania w całej Europie – powiedział premier.
Kiedy ruszy pierwsza polska elektrownia jądrowa?
Zgodnie z harmonogramem, rozpoczęcie pracy pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino przewidywane jest na 2036 r., drugiego bloku – 2037 r., a trzeciego bloku – 2038 r.
Przekazanie terenu budowy wykonawcy powinno nastąpić w 2025 r., w 2026 r. można się spodziewać raportu lokalizacyjnego, w 2028 r. pozwolenia na budowę i rozpoczęcia prac budowlanych (tzw. pierwszy beton jądrowy).