KE uruchomiła procedurę wobec Polski ws. zmian w Sądzie Najwyższym
Jak informuje stacja, pismo w tej sprawie dotarło już do polskiego rządu, który ma teraz miesiąc, aby odpowiedzieć Komisji Europejskiej.
Komisja zarzuca Polsce naruszenie artykułu 19.1 unijnego traktatu, w myśl którego: "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii".
Wszczęcie procedury ma związek z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia. W myśl jej zapisów, w trzy miesiące od tej daty, a więc 3 lipca, sędziowie którzy ukończyli 65. rok życia przechodzą w stan spoczynku. Jeśli sędziowie ci chcieli dalej pełnić swoje funkcje, musieli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowego prawa, złożyć stosowne oświadczenie oraz przedstawić zaświadczenie lekarskie. Zgodę na możliwość dalszej pracy przez konkretnego sędziego wyraża prezydent.