Zrównoważony budżet niemożliwy? "Cięcia musiałyby być zbyt głębokie"
Rząd przyjął wczoraj projekt budżetu na 2019 rok. Deficyt sektora finansów publicznych zaplanowano na poziomie 1,8 proc. PKB. Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego oraz solidarnościowej polityki społecznej
– Oczywiście staramy się do takiej sytuacji doprowadzić [nadwyżki budżetowej – red.], w której rzeczywiście wiele krajów Unii Europejskiej już się znajduje, ale takich które nie mają takich wyzwań społecznych. My mamy tutaj ogromne wyzwania. W tym budżecie zawarto nakłady na program 500+, który kosztuje grubo ponad 20 mld zł rocznie – przyznał na antenie radiowej Jedynki.
Pięć miliardów na drogi lokalne dla samorządów
Sasin stwierdził, że do polskich samorządów trafia coraz więcej pieniędzy. – Jeśli mówimy chociażby o drogach to będzie ich przecież jeszcze więcej. (...) W poprzednich latach ta suma może nie była imponująca, w tym roku jesienią chcemy uruchomić ogromny, bezprecedensowy program wsparcia inwestycji na drogach lokalnych, gminnych, powiatowych. Pięć miliardów złotych, tyle ma ten fundusz wynosić – zapowiedział polityk.
Sasin przyznał jednak, że problemem wielu polskich samorządów jest nieumiejętność w gospodarowaniu przyznanymi funduszami.