"Polska będzie głosować przeciw ewentualnym sankcjom". MSZ w obronie Węgier
W związku z decyzją europosłów polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalne oświadczenie. Resort podkreślił w nim, iż z niepokojem obserwuje podjęte wobec Węgier kroki. "Każde państwo członkowskie UE ma suwerenne prawo dokonywania reform wewnętrznych, jakie uzna za właściwe" – czytamy w oświadczeniu. Jak dodano, "działania wymierzone przeciw państwom członkowskim służą jedynie pogłębieniu podziałów w Unii Europejskiej, zwiększając obecny brak zaufania obywateli do instytucji europejskich".
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało, że Polska będzie głosować na forach instytucji europejskich przeciw ewentualnym sankcjom wobec Węgier.
Parlament Europejski zgodził się w środę na uruchomienie artykułu 7. unijnego traktatu wobec Węgier. Za wszczęciem procedury wobec Budapesztu głosowało 448 europosłów, przeciw było 197, a 48 wstrzymało się od głosu. Sprawa demokracji na Węgrzech trafi teraz do Rady Unii, która zdecyduje ewentualnie o kolejnych krokach.
Art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej uruchomiono wcześniej wobec naszego kraju. Ostatecznie zarówno Polsce, jak i Węgrom grożą sankcje, jednak rządy w Warszawie i Budapeszcie obiecały sobie wzajemne wsparcie, co oznacza, że nie będzie w tej sprawie wymaganej jednomyślności.
We wtorek podczas debaty w europarlamencie premier Viktor Orban mówił, że działania Brukseli wobec jego kraju to zemsta za odmowę przyjmowania migrantów. – Będziemy bronić granic, zatrzymywać nielegalną migrację, bronić naszych praw – zapowiedział szef węgierskiego rządu.