"Polska znajdzie się poza UE". Krytyczna uchwała krakowskiej apelacji
Uchwała ma związek z wnioskiem ministra sprawiedliwości, który zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego jeden z przepisów Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Chodzi o zapis dotyczący możliwości kierowania pytań prejudycjalnych przez sądy krajowe do Trybunału Sprawiedliwości UE. Za krytykującą wniosek Zbigniewa Ziobry uchwałą opowiedziało się 81 sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Przeciw było zaledwie trzech.
"Jako sędziowie polscy jesteśmy zarazem sędziami unijnymi, podobnie jak obywatele polscy sa obywatelami Unii" – czytamy w uchwale, do treści której dotarł Onet. Sędziowie podkreślają, że gwarancja pozostania w tym "systemie naczyń połączonych" jest możliwa tylko w sytuacji, gdy we wszystkich państwach UE obowiązuje ten sam, wysoki poziom ochrony praw i wolności obywatelskich. Ochrona ta może być zapewniona przy apolitycznych sądach.
"W obliczu tego wniosku stawką stało się już nie tylko uznawanie wyroków polskich sądów przez organy innych państw (...) Kwestionując skuteczność orzecznictwa Trybunału Luksemburskiego wobec Polski, minister sprawiedliwości podważa istotę członkostwa Polski w UE. Tego rodzaju działanie jest wyraźnym krokiem w stronę polexitu, gdyż nie sposób pozostawać we wspólnocie europejskiej w sytuacji, gdy kwestionuje się jedną z podstawowych wartości, na których jest ona oparta" – wskazują sędziowie krakowskiej apelacji.
Podsumowując, wskazują: "Skutkiem takiego działania będzie opuszczenie przez Polskę kręgu europejskiej kultury prawnej. Będzie to oznaczało dalsze i znaczące obniżenie poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich w Polsce".