KEP odpowiada na raport ws. pedofilii. "Istnieje zasada domniemanej niewinności"
"W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1417). Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw.
Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego.
Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie" – czytamy w komunikacie Rzecznika KEP ks. dra Pawła Rytel-Andrianika.
W Watykanie ruszył specjalny szczyt poświęcony ochronie nieletnich przed pedofilią. Spotkanie potrwa do 24 lutego i wezmą w nim udział przewodniczący episkopatów z całego świata.
Z powodu choroby Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, polski Kościół reprezentować będzie arcybiskup Marek Jędraszewski. W skład delegacji wchodzą też: bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP oraz o. Adam Żak, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Dzień przed szczytem, z papieżem spotkała się posłanka Scheuring-Wielgus. Towarzyszyła jej warszawska radna Agata Diduszko oraz Prezes Fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński. "Udało się‼️ Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach" – przekazała Scheuring-Wielgus na Twitterze. Polityk zamieściła w internecie zdjęcia z tego spotkania.